Data: 27 sierpnia 2018 Kategoria: Porady medyczne
choroby-ukladu-nerwowego

Najczęstsze choroby układu moczowego

Chorobami układu moczowego określa się schorzenia dotykające poszczególnych narządów w obrębie tego układu, a więc nerek, moczowodu, pęcherza moczowego czy cewki. Niektóre z nich dają charakterystyczne objawy, inne rozpoznane zostają dopiero podczas rutynowych badań. Które natomiast występują najczęściej? O tym właśnie piszemy w poniższym artykule.

Do najpowszechniejszych problemów związanych z układem moczowym należą infekcje bakteryjne.

Zapalenie pęcherza objawia się zwykle częstszym oddawaniem moczu, któremu towarzyszy ból – słyszymy w Centrum Medycznym „Ultramedic” w Bielsku-Białej.

Ból może się pojawić również w podbrzuszu, do wszystkich wymienionych symptomów potrafi zaś dołączyć gorączka. Rozpoznane w wywiadzie lekarskim i badaniach laboratoryjnych moczu schorzenie leczy się antybiotykami.

Niewydolność nerek

Sporą grupę chorób układu moczowego stanowią liczne odmiany niewydolności nerek. Podstawowy podział wyróżnia niewydolność ostrą i przewlekłą. Pierwsza występuje natomiast w trzech wariantach: przednerkowym, nerkowym i zanerkowym. Najczęstsza jest przednerkowa ostra niewydolność nerek, objawiająca się zagęszczeniem moczu i oddawaniem go w mniejszych ilościach, a pojawiająca się w związku z np. odwodnieniem, biegunkami, krwotokiem, ale też chorobami układu krążenia, przyjmowaniem niektórych leków czy znieczuleniem ogólnym. Wywołane nią niedokrwienie nerek prowadzić może do rozwoju nerkowej ostrej niewydolności nerek, choć powodują ją też choroby naczyń i kłębuszków nerkowych czy leki. Zanerkowa ostra niewydolność nerek zaś wynika zazwyczaj z niedrożności moczowodów.

Kolka i kamica nerkowa

Jeśli w tych ostatnich pojawiają się przeszkody utrudniające odpływ moczu, dojść może też do kolki nerkowej, która bywa z kolei objawem kamicy nerkowej. Choroba ta rozwija się, gdy z moczu wytrącają się składniki organiczne bądź mineralne (z reguły: szczawian wapnia), które tworzą w drogach moczowych tzw. kamienie. Te najmniejsze usuwane są z organizmu wraz z moczem, ale większe mogą uszkodzić nawet miąższ nerki. Oprócz nagłego, silnego bólu w okolicach lędźwi (kolka, promieniująca często do pęcherza, cewki i uda) w kamicy występuje częstsza potrzeba oddawania moczu, złe samopoczucie, gorączka,  a także nudności i wymioty.

Torbiele nerek

Aż u niemal co trzeciej osoby występują torbiele nerek. Same w sobie nie są jeszcze niczym groźnym, jednak raz wykryte – najczęściej przypadkiem, nie dają bowiem raczej objawów chorobowych – trzeba poddawać dalszej obserwacji. Jeśli torbiele osiągną rozmiary większe niż 5 cm, mogą wywoływać ból w lędźwiach lub problemy żołądkowo-jelitowe. Znacznie gorsze jest jednak zwyrodnienie wielotorbielowate nerek, które może prowadzić do przewlekłej niewydolności tego narządu, a nawet do konieczności przeprowadzenia przeszczepu.

Materiał Partnera