Data: 16 maja 2018 Kategoria: Porady medyczne
leczenie0przedwczesnego-wytrysku

Na czym polega leczenie przedwczesnego wytrysku?

Wytrysk przedwczesny – czyli odbywający się wcześniej, niż mężczyzna zamierzał, a także zbyt wcześnie, by usatysfakcjonować partnerkę – to przypadłość, z którą boryka się wielu panów. Różne są jej przyczyny, a co za tym idzie, także różne sposoby leczenia. Rozwiązywanie problemu metodą prób i błędów, może ten problem tylko nasilić. Warto więc wybrać się do specjalisty, który dobierze najlepszą formę terapii.

Specjalistą tym z reguły jest seksuolog, ale jeśli doświadczamy przedwczesnego wytrysku, możemy też zgłosić się do urologa. Najczęściej zaburzenia tego typu występują na podłożu psychicznym, zdarza się też jednak, że przyczyny tkwią w fizjologii. Dzieje się tak np. po przebytych urazach czy niektórych chorobach, przy przeroście prostaty, która uciska na nerwy odpowiadające za ejakulację, albo w związku z wrodzoną nadwrażliwością wybranych części przyrodzenia.

Wytrysk regulowany jest też przez serotoninę – hormon, na którego gospodarkę mogą mieć wpływ alkohol i narkotyki. Ten przedwczesny wynika czasem z długich przerw między stosunkami i narastającego w związku z tym napięcia seksualnego. Jeśli jednak mężczyzna współżyje regularnie, odstawił ewentualne używki, a mimo to boryka się z problemem przedwczesnego wytrysku, powinien zgłosić się do lekarza.

Proste sposoby

Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, a do tego prawdopodobnie zleci też podstawowe badania i na tej podstawie dobierze najskuteczniejszą metodę postępowania. Do najprostszych należą ćwiczenia służące zwiększeniu kontroli nad wytryskiem, stosowanie podczas zbliżenia konkretnych pozycji, technik seksualnych i oddechowych, a także rezygnacja ze złych nawyków, takich jak masturbacja przed stosunkiem.

Psycho- i farmakoterapia

Jeśli przyczyny zaburzeń tkwią głęboko w psychice, konieczna może się okazać długotrwała psychoterapia, nierzadko razem z partnerką. Czasami lekarz przepisuje leki przeciwdepresyjne – również u pacjentów, którzy nie cierpią na depresję – mające zredukować u mężczyzny poziom napięcia i lęku. Lekarz może zalecić też stosowanie doustnych leków na receptę, których zadaniem jest regulacja funkcjonowania wzwodu.

Anestetyki

Istnieją oprócz tego przeznaczone do stosowania miejscowego preparaty, mające na celu opóźnienie wytrysku przez obniżenie wrażliwości prącia. Dobranie właściwej dawki (przynoszącej pożądany rezultat, a nie np. wywołującej drętwienie członka) może być jednak utrudnione. Poza tym uważać trzeba, by nie znieczulić przy okazji partnerki, dla której stosunek w związku z tym będzie niesatysfakcjonujący.

Na dłuższą metę środki tego typu mogą też niestety nasilić problem, utrudniając świadome i dzięki temu kontrolowane przeżywanie przez mężczyznę doznań seksualnych – dowiadujemy się w łódzkim gabinecie urologicznym Piotra Kowalskiego.

Inne metody

W leczeniu przedwczesnego wytrysku stosuje się też czasami trening biorących w nim udział mięśni zwieraczy przy użyciu metod takich jak biofeedback, fizjokinezyterapia czy elektroterapia. Prowadzącą do przedwczesnego wytrysku nadwrażliwość można zredukować natomiast na drodze chirurgicznego zabiegu zwanego neurotomią, a polegającego na przecięciu pojedynczych gałązek nerwowych w połączeniach odpowiedzialnych za wytrysk.