Data: 7 lutego 2019 Kategoria: Porady medyczne

Na czym polega leczenie kanałowe?

Długotrwały ból zęba to duże prawdopodobieństwo, że konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego (endodontycznego). Jedyną dla niego alternatywą jest ekstrakcja, czyli usunięcie chorego zęba. Może nas ona jednak sporo kosztować, gdyż jej następstwem zwykle jest leczenie ortodontyczne lub implantologiczne. Endodoncja również nie należy do tanich, ale z dwojga złego jest dużo lepszym wyborem.

Wewnątrz każdego zęba znajduje się tzw. miazga, w której skład wchodzą naczynia krwionośne i nerwy. W wyniku nieleczonej próchnicy tudzież złamania albo zwichnięcia zęba miazga może ulec zakażeniu. Wywołujące je drobnoustroje przeniknąć mogą następnie do krwiobiegu, a za jego pośrednictwem m.in. do serca, nerek czy mózgu – jak również wywołać stan zapalny całego organizmu (sepsa).

Czas ma znaczenie

Aby do tego nie dopuścić, najlepiej przestrzegać zasad higieny i regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Jeśli natomiast już dopuściliśmy się tak poważnych zaniedbań w kwestii profilaktyki, że aż bolą nas zęby – nie zwlekajmy z wizytą u dentysty i jak najszybciej poddajmy się leczeniu kanałowemu. Polega ono bowiem na usunięciu zmienionej chorobowo (bądź obumarłej wręcz) miazgi z zęba.

Krok po kroku

Pierwszym etapem jest jednak zwykle wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, co pozwala zobrazować liczbę, położenie, kształt oraz długość kanałów zębowych wymagających oczyszczenia. To właśnie im leczenie kanałowe zawdzięcza swą nazwę. Bardziej fachowo określa się je zaś mianem leczenia endodontycznego.

W jego przebiegu chory ząb izoluje się od pozostałych koferdamem, czyli specjalną gumą. Następnie – w znieczuleniu – stomatolog, używając wiertła, dostaje się do kanałów zęba, po czym usuwa z nich miazgę oraz poszerza je nieco, tak by na pewno wyeliminować infekcję (podobnie jak choćby guzy nowotworowe usuwa się chirurgicznie z pewnym marginesem zdrowej tkanki). W gabinecie stomatologicznym Rodentia w Opolu, odbywa się to precyzyjnie, bo w kontroli pod mikroskopem.

Oczyszczone kanały płucze się w celu ich dezynfekcji, osusza i wypełnia specjalnym preparatem, który je uszczelnia oraz zapobiega jednocześnie rozwojowi bakterii. Na koniec zakłada się wypełnienie, a w przypadku poważniejszych ingerencji – odbudowuje zęba np. koroną protetyczną. Wcześniej można jeszcze upewnić się, że leczenie zostało prawidłowo przeprowadzone, wykonując ponownie zdjęcie rentgenowskie.

Materiał Partnera