Data: 8 listopada 2016 Kategoria: Porady medyczne
gastroskopia

Na czym polega gastroskopia?

Gastroskopia to rodzaj badania endoskopowego, które wykonuje się w celu dokonania właściwej oceny stanu górnego odcinka przewodu pokarmowego. W trakcie badania, lekarz, który je wykonuje, ogląda stan przełyku, żołądka oraz dwunastnicy oraz pobiera próbki, które są niezbędne do dokonania dalszych badań laboratoryjnych.  Na czym dokładnie polega to badanie i czy jest naprawdę tak nieprzyjemne, jak często można o tym usłyszeć, dowiesz się z naszego artykułu.

Wskazania do wykonania gastroskopii

Wskazania do wykonania badania gastroskopii są bardzo szerokie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Gabinetu Chirurgicznego z Pracownią Endoskopową dr. n. med. Krzysztofa Dudka we Wrocławiu: Gastroskopię wykonuje się m.in. w przypadku odczuwania przez pacjenta bólów w nadbrzuszu, w celu diagnostyki i monitorowania leczenia chorób nowotworowych, wrzodowych oraz krwawień czy diagnostyki chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybicznych. Umożliwia również pobranie posiewów. Gastroskopia daje bowiem bardzo szerokie możliwości. Przede wszystkim pozwala dokładnie określić stan przełyku, żołądka i dwunastnicy, także stan ujścia przewodu żółciowego, tzw. brodawki Vatera. Za pomocą badania dokładnie określa się stan błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, jego motoryki oraz elastyczności ścian.

Przygotowanie i przebieg badania

Przed wykonaniem badania pacjent przez co najmniej 8 godzin nie powinien przyjmować żadnych pokarmów ani płynów. Nie ma natomiast żadnych obostrzeń dotyczących zażywania stale przyjmowanych leków, m.in. leków na nadciśnienie czy choroby serca. Musi je jednak popić małą ilością wody.

Przed badaniem, pacjent jest znieczulany za pomocą aerozolu lignokainowego. Często również stosuje się środki uspokajające, które niwelują odczuwanie stresu. W trakcie badania pacjent leży na lewym boku, opierając głowę na poduszce. Między zęby włożony ma niewielki ustnik, który umieszcza się w celu zlikwidowania ryzyka przypadkowego pogryzienia gastroskopu. Następnie lekarz wprowadza pacjentowi do ust gastroskop i prosi go o wykonywanie odruchu połykania, dzięki czemu ma możliwość wprowadzenia go do przełyku. W trakcie trwania badania nie należy się przejmować odruchem wymiotnym czy wypływającą z ust śliną. Są to bowiem normalne reakcje, związane z wprowadzeniem do przełyku ciała obcego.

Postępowanie po wykonaniu badania

Po wykonaniu badania gastroskopii, pacjent powinien przez około pół godziny odpocząć w poczekalni. Nie powinien przez ten czas spożywać żadnych posiłków, ponieważ jego gardło cały czas jest pod wpływem środka znieczulającego i może nie w pełni kontrolować odruch połykania. Jeżeli w trakcie badania dokonywano pobrania jakichś próbek do dalszych badań, należy się stosować do zaleceń lekarza.

Materiał Partnera