Data: 8 listopada 2016 Kategoria: Porady medyczne
grzybica

Metody walki z grzybicą. Garść porad i informacji

Grzybicę zwykło się nazywać chorobą cywilizacyjną. Czynniki takie jak brak higieny, antybiotykoterapia czy spadek odporności organizmu – m.in. w wyniku stresu i przemęczenia – wydatnie wpływają na rozwój infekcji. Niestety, o ile paść ofiarą grzybicy łatwo, z jej leczeniem nie jest już tak prosto.

Grzybicy nie sposób przeoczyć. Choroba atakuje jawnie, pozostawiając mało estetyczne zmiany na skórze i paznokciach. Osoba chora może doświadczać tak kłopotliwych i wstydliwych niedogodności, jak swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemny świąd. Z dolegliwościami trzeba walczyć natychmiastowo, gdyż mogą się one nasilać, prowadząc do poważniejszych komplikacji – stanów zapalnych, zrostów, a nawet niepłodności. Pomocą służą leki, stosowane w terapii miejscowej oraz doustnej.

Jakie lekarstwa wolno stosować?

Rodzaj stosowanego leku przeciwgrzybicznego zależy od tego, jaki szczep grzybów zaatakował nasz organizm. Wśród podstawowych typów medykamentów wyróżniamy: azole, antybiotyki, alliloaminy oraz kwas borowy. Spore znaczenie ma również postać leku. Może on przyjmować formy doustne, maści, kremów, a także (w przypadku kobiet) globulek dopochwowych. Konkretne przykłady lekarstw znajdziemy, przeglądając oferty aptek internetowych, takich jak łódzka apteka OLMED.

Leki azolowe

Najczęściej za zakażenie grzybicze odpowiada grzyb Candida albicans. W jego zwalczaniu dobrze sprawdzają się tzw. pochodne azolowe.

Azole osiągają skuteczność leczenia na poziomie nawet 95%. Są również stosunkowo bezpieczne w przyjmowaniu. Do najczęstszych efektów ubocznych zalicza się okresowe zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego – komentuje ekspert OLMED.

Kuracja antybiotykowa

W walce z grzybicą równie często co po azole, sięga się po antybiotyki. Mają one podobną efektywność działania (nawet do 90%, w przypadku grzybicy pochwy), a zarazem reagują na więcej szczepów grzybiczych. Poza Candida, należą do nich m.in. szczepy Trichophyton, Epidermophyton czy Histoplasma.

Alliloaminy

Krótko mówiąc, alliloaminy to leki przyjmowane doustnie.

Przeważnie stosuje się je przy grzybicach skóry oraz paznokci. Przenikają do wnętrza organizmu i działają od środka, pełniąc funkcje grzybobójcze – informuje specjalista OLMED.

Podobnie jak azole, alliloaminy mogą prowadzić do sensacji żołądkowo-jelitowych, które jednak z czasem ustępują.

Kwas borowy

Candida albicans to przedstawiciel grzybiczego szczepu Candida, który może występować w większej liczbie odmian. W walce z nimi dobrze sprawdza się kwas borowy. Lek podaje się zazwyczaj dopochwowo, dlatego korzystają z niego głównie kobiety.

Co, gdy leki nie działają?

Grzybica się nie poddaje, mimo zastosowania wielu odmian medykamentów? Możemy być to oznaka poważniejszych powikłań zdrowotnych, wynikłych np. z choroby cukrzycowej czy długotrwałego przyjmowania leków sterydowych. ,,W takiej sytuacji pomocne może się okazać wykonanie mykogramu, dzięki któremu jesteśmy w stanie ustalić, na jaki konkretnie typ leku jest wrażliwy dany rodzaj grzyba. Dzięki temu zwiększymy prawdopodobieństwo pozytywnego rozstrzygnięcia kuracji” – radzi ekspert OLMED.

Materiał Partnera