Data: 30 listopada 2019 Kategoria: Porady medyczne
rehabilitacja kręgosłupa

Metody rehabilitacji kręgosłupa

Osoby, których dotknęły problemy z kręgosłupem, skarżą się na duże dolegliwości bólowe. Powodują one nie tylko dyskomfort, ale znacznie utrudniają też codzienne funkcjonowanie. Zdarza się, że chory rezygnuje z aktywności fizycznej, spacerów, co jest dużym błędem. Rozwiązaniem jest rehabilitacja kręgosłupa, która stanowi receptę na ból oraz pomaga w powrocie do aktywnego trybu życia.

Kiedy warto rozpocząć rehabilitację kręgosłupa?

W dzisiejszych czasach nietrudno o to, aby kręgosłup zaczął dawać się we znaki. Siedząca praca, noszenie ciężarów oraz brak ruchu przyczyniają się do tego, że dolegliwości bólowe zaczynają dokuczać coraz młodszym osobom.

U niektórych z nich diagnozowane są stany przeciążenia, a u innych zdążyły pojawić się już zwyrodnienia. Pacjenci przychodzący do specjalistów skarżą się także na chroniczny ból, który jest niekiedy spowodowany siedzącym trybem życia. Wszystkie te problemy kwalifikują do tego, aby rozpocząć rehabilitację kręgosłupa. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń pod okiem specjalisty i przy pomocy zaawansowanych urządzeń.

Jednak o tym, jak będzie ona wyglądała, musi zawsze zdecydować lekarz. Podczas konsultacji dokładnie bada on postawę, a także mierzy długość mięśni. Oprócz tego ocenia się też stabilność stawów, balans mięśniowy i siłę mięśni stabilizujących. Na tej podstawie zostaje ustalony indywidualny plan rehabilitacji.

Nie każda osoba cierpiąca na schorzenia kręgosłupa będzie od razu mogła wykonywać wszystkie ćwiczenia. To lekarz ustala, jakiego postępowania wymaga konkretny problem. Dopiero po jego diagnozie można zaplanować to, w jaki sposób będzie przebiegała rehabilitacja” – mówi specjalista z Uzdrowiska Nałęczów.

Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa?

Podczas rehabilitacji kręgosłupa wykonywane są ćwiczenia, wykorzystuje się nowoczesny sprzęt, a także stosuje masaże. Intensywność tych zajęć i zabiegów musi być ustalona po konsultacji lekarskiej.

Ćwiczenia mają na celu zwiększenie napięcia mięśni i odciążenie zakończeń nerwowych. Skutecznie zwalczają ból, a jednocześnie wzmacniają całe ciało. Są stosowane u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, skoliozą i w przypadku bólów pourazowych. Podczas rehabilitacji kręgosłupa wykorzystuje się też specjalne platformy, które stymulują układ ruchu oraz układ nerwowy. Aby uśmierzyć ból, wykonuje się także rozgrzewające okłady fango. Obowiązkowym elementem rehabilitacji kręgosłupa są masaże. Masażyści potrafią sprawić, że mięśnie staną się rozluźnione, a dokuczliwy ból ustanie.

Materiał Partnera