Data: 5 lipca 2019 Kategoria: Porady medyczne
rehabilitacja dzieci z autyzmem

Metody rehabilitacji dzieci z autyzmem

Autyzm obrósł w wiele mitów. Młodzi rodzice obawiają się diagnozy. Na początku radośnie witają swoje dziecko na świecie. Z czasem zauważają, że maleństwo nie reaguje tak, jak powinno, a z czasem nieprawidłowości w rozwoju postępują. Zaburzenia mogą być różne i o różnym spektrum. Diagnoza autyzmu jest trudna, ale najczęściej pojawia się przed 3 urodzinami malucha. Na szczęście rodzice nie są pozostawieni sami sobie. Opracowano już wiele metod rehabilitacji dzieci z autyzmem.

Mam dziecko z autyzmem – czyli z czym?

Obecnie nie mówi się o autyzmie jako jednorodnym zaburzeniu, a o zespole zaburzeń o różnym spektrum. Co to znaczy? Dzieci autystyczne mogą znacznie różnić się między sobą. Jedne będą miały problemy z komunikacją, podczas gdy drugie będą posiadały wysokorozwinięte umiejętności w tym zakresie. Autyzm wykrywa się w pierwszych trzech latach życia dziecka i nie jest to prosta diagnoza. Poprzedzają ją najpierw obserwacje i niepokój rodziców, a następnie konsultacje u wielu specjalistów.

Zaburzenia kategoryzowane jako autyzm charakteryzuje wycofanie i unikanie. Nawiązanie kontaktu z otoczeniem przez dziecko chore na autyzm jest to utrudnione lub niemożliwe – informuje ekspert z Naszej Kliniki z Ożarowa Mazowieckiego

Sytuacja klaruje się w następnych etapach, kiedy wycofanie utrudnia naukę umiejętności typowych dla danego okresu rozwojowego. Rodzice, którzy opiekują się dzieckiem ze spektrum autyzmu mierzą się z wieloma trudnościami i zmartwieniami. Rodzice zmagają się z brakiem zaspokojenia własnych potrzeb kontaktu z dzieckiem, a jednocześnie muszą pogłębiać wiedzę, która nieraz przeczy intuicji oraz podjąć terapię, która pozwoli ich dziecku, a później dorosłemu człowiekowi funkcjonować w społeczeństwie. Obecnie jest wiele metod rehabilitacji dzieci z autyzmem.

Metody rehabilitacji dzieci z autyzmem

Terapię warto zacząć jak najwcześniej od otrzymania diagnozy. Różne metody są tak skonstruowane, aby wspierać wykształcanie aprobowanych społecznie zachować, niwelować lub likwidować te nieakceptowalne. Rehabilitacja dziecka z autyzmem polega też na pogłębianiu umiejętności kontaktu z ludźmi oraz wypracowaniu większej odporności na bodźce. Dzieci ze spektrum autyzmu są wysoce na nie wrażliwe, toteż otoczenie, w którym odbywa się terapia powinno być kontrolowane. Ćwiczenia muszą być dostosowane do potrzeb dziecka, bo każde rozwija się inaczej i ma inne spektrum zaburzeń.  Jedną z potwierdzonych klinicznie metod jest terapia SI (integracji sensorycznej). Ma ona charakter zabawy ruchowej, która wspiera rozwój układu nerwowego odpowiedzialnego za odbieranie bodźców zmysłowych. Inną terapią, która wspiera m.in. koordynację to ruch metodą Weroniki Sherborne.  Bardzo dobre efekty przynosi terapia poprzez kontakt ze zwierzętami, która wspiera umiejętność nawiązywania i pogłębiania kontaktu.

Materiał Partnera