Data: 7 grudnia 2016 Kategoria: Porady medyczne
leczenie wszawicy

Leczenie wszawicy u dziecka – podstawowe informacje

Wszawica to zakaźna choroba, z którą najczęściej mamy do czynienia u dzieci uczęszczających do szkoły lub przedszkola. Dzieje się tak dlatego, że w grupie dzieci chętnie korzystają ze wspólnych akcesoriów do pielęgnacji włosów. Poza tym, maluchy chętnie zmniejszają dystans między sobą podczas zabawy, co powoduje częste stykanie się głowami i włosami, po których pełzają wszy.

Jak zapobiegać?

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia wszami, powinniśmy używać wyłącznie własnych szczotek i grzebieni, gumek i spinek do włosów. Poza tym, należy unikać kontaktu naszych włosów, z włosami innych osób. I o ile w przypadku osoby dorosłej zachowanie takiej ostrożności jest możliwe, o tyle dzieci podchodzą do tego raczej beztrosko. Dlatego wszawica u dzieci jest tak częsta.

Warto zastosować preparat odstraszający wszy np. Sora Lotion. Codzienne nanoszenie go na włosy przy pomocy wygodnego opakowania z atomizerem zapobiegnie zakażeniu.

Leczenie wszawicy

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie wszawicy, tym lepiej. Dlatego powinniśmy sprawdzać włosy naszych pociech jak najczęściej, minimum raz na dwa tygodnie. Najlepiej przeglądać kolejne pasma włosów skupiając się również na skórze za uszami oraz z tyłu głowy. Te miejsca są szczególnie uwielbiane przez wszy. Jeśli zauważymy intruzów, czeka nas wizyta w aptece, gdzie kupimy preparat na wszy, np. szampon na wszy Sora Forte dla dzieci powyżej 3 lat lub płyn na wszy Sora Płyn dla dzieci w każdym wieku, również niemowląt. Bez względu na to, jakiego preparatu użyjemy, powinniśmy zastosować się dokładnie do instrukcji na opakowaniu. Dzięki temu nasze działania będą skuteczniejsze.

Preparat to nie wszystko

Jeśli odkryjemy, że nasze dziecko ma wszy, bezwzględnie musimy powiadomić dyrektora placówki, do której pociecha uczęszcza. Głównie dlatego, aby zapobiec epidemii w szkole lub przedszkolu. Następnie, gdy już zastosujemy preparat i wyeliminujemy wszy z głowy naszego dziecka, powinniśmy posprzątać mieszkanie i uprać wszystkie przedmioty, z którymi miały kontakt zarażone włosy, czyli pościele, maskotki, poduszki (w temp. minimum 60 stopni). Te rzeczy, których uprać nie możemy, najlepiej zapakować w szczelne worki i odłożyć na dwa tygodnie, aby mieć pewność, że wszystkie jajeczka wszy zostały zniszczone.

Materiał Partnera