Data: 20 listopada 2018 Kategoria: Porady medyczne

Leczenie trądziku różowatego

Objawy trądziku różowatego dotykają przede wszystkim dojrzałych osób. Mogą pojawić się nawet tuż po 25. roku życia. Walka z chorobą jest bardzo trudna, dlatego w leczeniu trądziku różowatego najważniejsza jest pomoc dermatologa wspomagana zabiegami medycyny estetycznej.

Trądzik różowaty objawia się zaczerwienieniem skóry, widocznymi naczynkami, tendencją do przetłuszczania się cery oraz wypryskami, łojotokiem i grudkami. Trądzik różowaty występuje znacznie rzadziej niż trądzik pospolity, ale i tak, jak dotąd, nie udało się dokładnie wyjaśnić przyczyn dolegliwości. Rozwojowi schorzenia z pewnością sprzyjają zaburzenia hormonalne oraz czynniki genetyczne.

 Leczenie trądziku różowatego 

Gdy zmiany temperatury, długotrwałe działanie wiatru, mróz czy alkohol wywołują utrzymujące się długo rumieńce może to oznaczać pierwsze objawy choroby. Na tym etapie najważniejsze jest niedopuszczenie do przejścia do drugiego etapu, utworzenia się trwałego rumienia. Skórę można cały czas skutecznie wyleczyć farmakologicznie i zabiegami , choćby przy użyciu lasera w fazie widocznych już naczynek.

Trądzik różowaty leczenie 

Zarówno leczenie farmakologiczne jak laserowe leczenie trądziku kraków przynosi efekty, chociaż bardzo często dopiero połączenie tych dwóch metod jest najskuteczniejsze. Obie terapie działają na trądzik różowaty z zewnątrz i miejscowo jednak różnią się skutecznością. Często leczenie farmakologiczne trwa nawet rok natomiast leczenie trądziku laserem czasem wymaga tylko jednego zabiegu, innym razem kilku.

Zabieg wykonywany przy pomocy lasera polega na emisji światła, które dociera do głębokich warstw skóry. Tam tworzy mikrouszkodzenia mające na celu pobudzenie skóry do samoistnej regeneracji poprzez stymulację syntezy włókien kolagenowych oraz elastynowych. W efekcie wyraźnie poprawia się ujędrnienie skóry oraz jej napięcie. Jednocześnie światło emitowane przez urządzenie wywołuje efekt zamykania rozszerzonych nadmiernie i widocznych naczynek krwionośnych tzw. pajączków, zamyka pory oraz usuwa przebarwienia. Zamykanie naczynek krwionośnych przerywa fazę tworzenia się trądziku różowatego i zapobiega dalszemu rozwijaniu się objawów. Warto jednak pamiętać, że laser pomaga w ograniczaniu objawów, ale nie usuwa przyczyn powstawania trądziku różowatego. Dlatego w wielu przypadkach zabieg laserem należy powtórzyć. Przebieg samego zabiegu jest prawie bezbolesny, trwa ok. 20 minut i prawie natychmiast można powrócić do codziennej rutyny.

Materiał Partnera