Data: 22 listopada 2016 Kategoria: Porady medyczne
stulejka

Leczenie stulejki

Stulejka występuje u chłopców oraz mężczyzn. Jest schorzeniem wrodzonym lub nabytym i polega na zwężeniu ujścia napletka utrudniające, a nawet uniemożliwiające zsunięcie napletka z żołędzia. Jak wyleczyć ten wstydliwy objaw? O tym w poniższym artykule.

Przyczyny i objawy stulejki

Stulejka często jest schorzeniem nabytym, które powstaje w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji penisa, niewłaściwych nawyków higienicznych oraz stanów zapalnych cewki moczowej, żołędzia lub napletka. Jest to zatem zarówno problem dzieci, jak i dorosłych mężczyzn, którzy często, mimo wiedzy o problemie, wstydzą się iść do lekarza i poddać się zabiegowi i wyleczyć stulejkę.

Stulejką u małego 3-letniego chłopca będzie niemożność zsunięcia napletka z żołędzia – jest on nadal do niego przyklejony mastką, czyli białą lub żółtą wydzieliną, która jest gromadzona pod napletkiem. Trzeba pamiętać, aby nie ściągać go na siłę, gdyż może to tylko przysporzyć więcej bólu. W tym przypadku jak najszybciej należy udać się do lekarza. U nastolatka lub dorosłego mężczyzny stulejkę można stwierdzić, gdy napletek nie zsuwa się lub tylko częściowo zsuwa się z żołędzia.

Skutki nieleczonej stulejki

Stulejka może być przyczyną komplikacji zdrowotnych, do których zalicza się:

  • Kłopoty w życiu seksualnym – przy próbie podjęcia współżycia mężczyzna odczuwa ból z powodu niemożności zsunięcia napletka.
  • Załupek, czyli uwięzienie napletka w rowku zażołędnym – doprowadza do tego próba podjęcia współżycia lub ściąganie na siłę napletka z żołędzia.
  • Uniemożliwienie prawidłowej higieny intymnej – nieusuwanie mastki powoduje stany zapalne cewki moczowej, dróg moczowo-płciowych i prostaty.

Zabieg usunięcia stulejki

U dzieci stulejkę można leczyć maściami sterydowymi, które są w stanie doprowadzić do odklejenia napletka i przywrócenia jego funkcji. W większości przypadków niezbędna jest jednak drobna operacja, która polega na poszerzeniu ujścia napletka, by swobodnie mógł zsuwać się z żołędzia lub na całkowitym jego usunięciu, czyli obrzezaniu – wyjaśnia Piotr Kowalski, który prowadzi Gabinet Urologiczny i pomaga w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób natury urologicznej.

Leczenie operacyjne może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – jeżeli pacjent ma niski próg odczuwania bólu. Po zabiegu zakładany jest opatrunek, który zmienia się po 24 godzinach. Ponadto, żeby ograniczyć obrzęk po operacji, pacjent powinien przyjmować leki przeciwbólowe i antybiotyki.

Materiał Partnera