Data: 23 maja 2019 Kategoria: Porady medyczne

Leczenie ran larwami much. Na czym to polega?

Pomimo nieustannego rozwoju nauk medycznych oraz postępu technologicznego, medycyna konwencjonalna nie zawsze jest skuteczna. Bywa, że standardowe zabiegi i leki zawodzą. W takiej sytuacji coraz więcej osób sięga po rozwiązania z zakresu medycyny niekonwencjonalnej. Przykładem może tu być leczenie ran przy użyciu larw much. W jaki sposób ono przebiega i dla kogo jest polecane?

Na czym polega larwoterapia?

Larwoterapia to jedna z najstarszych metod leczenia ran, znana już od czasów starożytnych. Wiedza na temat leczniczego oddziaływania larw przetrwała do czasów dzisiejszych i obecnie zabiegi z tego zakresu wracają do łask. Dzisiaj leczenie ran tą metodą wykonuje się z zastosowaniem specjalnie hodowanych w warunkach laboratoryjnych, wydezynfekowanych larw muchy plujki. Larwy te wykorzystuje się w specjalnym opatrunku, który przykładany jest bezpośrednio na ranę. Jak dokładnie przebiega larwoterapia?

  • Oczyszczenie rany – lecznicze działanie larw polega głównie na wytwarzaniu przez nie enzymów trawiennych, które doprowadzają do upłynnienia tkanki martwej. W rezultacie dochodzi do wytworzenia się treści półpłynnej, którą żywią się larwy. Cały ten proces prowadzi do precyzyjnego i bardzo szybkiego usunięcia martwej tkanki.
  • Odkażenie rany – larwy much działają również na poziomie antymikrobiologicznym, jako naturalny środek antyseptyczny. Wytwarzane przez nie wydzieliny skutecznie usuwają drobnoustroje, przede wszystkim zwalczając bakterie odpowiedzialne za infekcję rany.
  • Gojenie się rany – wydzieliny larw pobudzają i przyspieszają proces gojenia się rany. Wynika to ze stymulacji procesu ziarninowania oraz powstawania nabłonka, a także ze wzmożonej pracy układu odpornościowego.

Zastosowanie larwoterapii

Kiedy szczególnie warto zainteresować się larwoterapią?

Najczęściej korzystają z niej pacjenci, u których zabiegi i leki z zakresu medycyny konwencjonalnej nie przyniosły pożądanych rezultatów w gojeniu się ran. – Mówi przedstawicielka Centrum Leczenia Ran NZOZ Onkomed w Warszawie. – To dobre rozwiązanie dla diabetyków borykających się z owrzodzeniami cukrzycowymi, a także dla pacjentów uczulonych na antybiotyki. Larwoterapia jest skuteczną metodą leczenia odleżyn, ran infekcyjnych powstałych w wyniku urazów bądź operacji, a także w przypadku zmian na tle niedokrwienno-martwiczym.

Warto przy tym zaznaczyć, że larwoterapia jest skuteczna również w przypadku infekcji opornych na antybiotykoterapię, np. spowodowanych gronkowcem złocistym. Pamiętajmy jednak, że taka terapia nie zawsze jest wskazana. Leczenia ran tą metodą nie stosuje się, gdy rana jest bolesna i krwawi, a także gdy stwierdzi się zapalenie szpiku kostnego, wysięk z tkanek czy alergię na chitynę owadów.

Zalety larwoterapii

Dlaczego warto zdecydować się na larwoterapię? Jest to metoda wykazująca wysoką skuteczność, gdy medycyna konwencjonalna zawodzi. Pozwala na szybkie oczyszczenie zainfekowanego miejsca i pozbycie się zakażenia z rany. Proces gojenia przebiega sprawnie, znikają dolegliwości bólowe. W rezultacie można uniknąć przykrych konsekwencji, np. amputacji kończyny.

Materiał Partnera