Data: 1 października 2018 Kategoria: Porady medyczne

Laser frakcyjny do usuwania blizn

Blizny obejmują większości spośród nas. Formują się po niegłębokich kontuzjach i bledną bez zostawienia po sobie fragmentu. Bywają aczkolwiek też takie, które przeganiają nam sen z powiek, budując dylematy psychiczne, a choćby i zdrowotne.

Na początku powinno się omówić do głębi z jakimi kategoriami blizn mamy do czynienia. Ze względu na ich rodzaj odróżniamy trzy odmiany. Pierwszym z nich są blizny przerostowe, nazywane w inny sposób hipertroficznymi. Ich narodziny na ogół określone są przeciągającym się biegiem gojenia innymi słowy w wyniku infekcji. Blizny takiego rodzaju są czerwone, pogrubiałe, wychodzą ponad poziom skóry, aczkolwiek utrzymujące się w brzegu rany. Wraz z mijaniem czasu jest w stanie dojść do ich etapowego wygaszania. Drugą odmianą blizn są keloidy, czyli bliznowce. Są to zmiany przypominające guzy, które powstają z tkanki łącznej włóknistej. W odmianie do blizn przerostowych, omawianych powyżej, rozchodzą się poza zasięg rany głównej. Szczególnie główną właściwością takiego typu blizn jest zjawisko, iż nie poddają się niefortunnie samodzielnej redukcji wraz z lecącym czasem. Keloidy na ogół posiadają chaotyczny kształty oraz czerwoną lub fioletową barwę. Ich powstawanie związane jest z jednostkowymi okolicznościami do zbyt nadmiernego generowania włókien tkanki łącznej. Ostatnią odmianą blizn są blizny atroficzne, nazywane zanikowymi. Przytoczone blizny cechują się na ogół okrągłym kształtem. Jako że leżą niżej poziomu skóry, charakterem przypominają miejscowe zagłębienie. Tworzą się na ogół w wyniku następstw trądziku ewentualnie odbytej ospy wietrznej. Do gromady blizn zanikowych wliczane są nadto rozstępy.

Generowanie się blizn jest normalnym biegiem gojenia się tkanki po licznego typu kontuzjach przerywających ciągłość ciała. Uszkodzona skóra naprawiana jest tkanką łączną, a zabliźnianie się urazu odbywa się na płaszczyźnie 4 cykli. Faza 1 jest stanem zapalnym, jaki posiada zalążek w chwili gojenia. W trakcie od 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia, a naczynia włosowate stają się w wyższym stopniu przepuszczalne. Rana zostaje wypełniona skrzepem krwi, który jest doskonałym opatrunkiem i broni ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Efektem fazy zapalnej jest ograniczona faza zapalna. W tym etapie rana oczyszcza się. Do rany rozpoczynają dobiegać naczynia krwionośne, utrzymuje się to mniej więcej ok. siedmiu dni. W trzeciej fazie otwiera się okres gojenia. Generowany kolagen sprawuję rolę podpierania tworzącej blizny. Dochodzi do stabilność pomiędzy ilością produkowanego kolagenu, a tym, który ulega rozkładowi i usunięciu. Szczególnie ważne jest ażeby pamiętać o ciągłym czyszczeniu rany i dezynfekcji, bowiem postępowania te ograniczają niebezpieczeństwo pozostawania blizn. Ostatnią fazą w gojeniu się blizn jest okres przebudowy. Jest to długookresowy etap, który jest w stanie trwać od paru miesięcy, nawet do kilku lat.

Na definitywny wygląd blizny ma funkcjonowanie różnych bodźców. Szczególnie istotne są odmiany urazu, innymi słowy odróżnienie czy tworzyły się  na skutek zranienia, oparzenia, albo cięcia chirurgicznego. Na ostateczny wygląd zewnętrzny blizny ma wpływ obszar na ciele gdzie się znajduje oraz osobiste cechy organizmu, do których zaliczamy predyspozycja do bliznowacenia. Rozmaite blizny w trakcie swojej świeżości cechują się różowym kolorem, jednak wraz z mijaniem czasu bieleją i przybierają perłową barwę. W żadnym razie niestety nie nawracają do fizjologicznego koloru cery. Podyktowane jest to deficytem pigmentu w tkankach blizny. Również blizny skórne pozbawione są wszelkich przydatków skórnych jakimi są włosy, gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe.

Powinniśmy mieć na uwadze to, że kluczowa postać blizny polega w ogromnym stopniu od naszej dbałości w jej pielęgnacji. nie licząc aplikowania kremów i maści nienależyte jest obrywanie strupków, które formują się w trakcie gojenia się rany. Strupki w trakcie gojenia same kruszeją, a ich obrywanie jest w stanie przyczynić się do nieoczekiwanej infekcji oraz natężenia się blizny. Po procedurach w bliskości brzucha lub cesarskim cięciu powinno troszczyć się o kontrolowanie wagi. Przesadne podwyższenie tkanki tłuszczowej sprawi rozszerzenie skóry, a wraz z tym blizny, która będzie większa, jeżeli rana jest osadzona na miejscach zagrożonych zwiększonym naciskiem (np. na kolanie, łokciu) powinno się zredukować zginanie łokcia lub kolana aby nie doprowadzać do porozrywania się blizny. Przez przynajmniej rok blizna powinna być izolowana przed promieniami słonecznymi. nieobecność opieki kremami z filtrem lub maskowania blizny garderobą potrafi przyczynić się do przerostów, towarzyszyć może bolesne swędzenie, ból i pieczenie. Blizna eksponowana na promieniowanie słoneczne jest w stanie stać się dużo ciemniejsza co do tego ją podkreśli.

Blizny jako normalny proces gojenia się ran mogą doprowadzić do czucia bólu nie tylko fizycznego ale także psychicznego. Nierzadko proponowane są metody plastyczne i chirurgiczne w zamiarze usunięcia blizn. Są jakkolwiek bolesne i inwazyjne. Niosą za sobą niebezpieczeństwo powikłań, jednak nie są koniecznością i idealnym sposobem na uwolnienie się tych brzydkich zmian.

Usuwanie blizn w Lublinie za pomocą lasera Emerge TM gwarantuje gabinet kosmetyczny Laser Look. Laser Emerge TM pochodzi z grona laserów frakcyjnych. korzystny jest do zabiegów usuwających zmarszczki, a także jakichkolwiek zmian skórnych wywołanych biegiem starzenia. Hamuje poszerzone ujścia gruczołów łojowych, nierówność tekstury cery, powierzchniowe zmiany pigmentowe, rozstępy oraz przede wszystkim pomaga rekukować blizny. Wskutek niego możliwe jest wyzbycie się nieeleganckich blizn bez obowiązku odwiedzania chirurga. Postrzega się go więc za cudowną alternatywę dla różnych dróg pokonywania zmian skórnych. Zaczerwieniona cera i opuchlizna w obszarze sesji hamuje się do zera w ciągu od 24 do 48 godzin. Pomimo to nie jest obowiązkowa rezygnacja ze zwykłych obowiązków i aktywności. Do tego laser na blizny Emerge jest całkiem sprawdzony dla organizmu pacjenta i nie sprawia niepożądanych kłopotów. Generuje promienie laserowe, które nie dotyczą całej powierzchni tkanki poddawanej serii zabiegów, a jedynie pewnej jej część w formie punktów. Jego złożoność i elastyczność ułatwia ujędrnienie i napięcie skóry, przez odbudowę oraz produkowanie przez fibroblasty kolejnych włókien kolagenowych i elastynowych. Powinno się naznaczyć, że laser ten jest przydzielony do zabiegów, które nie potrzebują okresu rekonwalescencji, możliwy jej okres jest nadzwyczaj krótki. Jest to jedno z szczególnie godnych zaufania rozwiązań dzięki czemu możliwa jest walka z bliznami różnego pochodzenia. Ilość zabiegów koniecznych do zlikwidowania nieoczekiwanej blizny jest zależna od jej powierzchni. Pierwsze następstwa można dostrzec już kolejnego dnia, a pełne następstwa dostaje się nawet po 3 miesiącach, po okresie czasu gdy skóra zostanie przebudowana i zagojona.

Materiał Partnera