Data: 21 grudnia 2017 Kategoria: Porady medyczne
Które badania laboratoryjne warto wykonywać regularnie?

Które badania laboratoryjne warto wykonywać regularnie?

Czym są badania profilaktyczne?

-Badaniami profilaktycznymi nazywamy wszelkie badania, które wykonuje się w celu kontrolowania stanu zdrowia i ewentualnego wykrycia chorób w ich wczesnym stadium – wyjaśnia specjalista przychodni Ga-Med – Badania te dzielimy na ogólne, które powinien przechodzić każdy, oraz specjalistyczne, przeznaczone do postawienia szczegółowej diagnozy – wykonuje się je dopiero wtedy, gdy badania ogólne wykażą jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Jak często należy wykonywać badania profilaktyczne?

Zgodnie z zaleceniami lekarzy badania ogólne powinno się przeprowadzać raz do roku. Z wiekiem zmienia się jedynie zakres przeprowadzanych badań: do standardowej morfologii krwi, badania moczu oraz badania poziomu cukru we krwi po czterdziestym roku życia dochodzi również badanie poziomu cholesterolu. Zakres badań zmienia się również w zależności od płci osoby badanej: dotyczy to szczególnie kobiet, które po ukończeniu 30 roku życia powinny pamiętać o badaniach cytologicznych, pozwalającym zdiagnozować raka szyjki macicy.

Rodzaje badania ogólnych

  • Morfologia krwi obwodowej – badanie to dostarcza licznych informacji na temat funkcjonowania układu krwiotwórczego oraz wielu innych narządów, między innymi nerek, wątroby i gruczołów dokrewnych. Pozwala zdiagnozować wiele chorób, jest również przydatne z ocenie wpływu diety na nasze zdrowie.
  • Badanie moczu – analizują skład chemiczny moczu lekarz może poznać stan naszych nerek, dróg moczowych oraz pęcherza. Informacje dostarczone w wyniku badania są bardzo przydatne w diagnozie takich chorób jak cukrzyce, żółtaczka, zapalenie trzustki. Mocz do badania należy oddać rano i na czczo.

Dlaczego regularne badania mogą uratować nam życie?

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wiele bardzo poważnych chorób rozwija się powoli. W początkowych stadiach nie dają one żadnych odczuwalnych objawów – możemy czuć się dobrze, nie wiedząc nawet, że jesteśmy chorzy. Dopiero badania krwi czy moczu mogą wykazać nieprawidłowości, świadczące, że z naszym organizmem jest coś niedobrego. Wczesne wykrycie choroby pozwala podjąć kroki zmierzające do jej wyleczenia lub zahamowania – w późniejszych stadiach może stać się ona zbyt poważna, by dało się jej zapobiec przy użyciu neutralnych dla organizmu metod. To dlatego regularne badania ogólne są tak istotne – zwiększają nasze szanse na zdrowe życie.

Materiał Partnera