Data: 9 września 2019 Kategoria: Porady medyczne
Personel w domu starców

Kto może pracować w domu opieki? – cechy personelu

Życie seniora nie należy do najłatwiejszych. Codzienność stawia zadania takie, jak dawniej, niestety sprawność fizyczna nie pozwala na ich realizację. Niekiedy starsze osoby nie są w stanie zadbać o siebie w takim stopniu, jak dawniej i zmuszone są oddać się opiece innych. O potrzeby seniora kompleksowo dbają domy opieki. Istotną rolę odgrywa w nich zatrudniony personel. Jakie cechy charakteru powinny mieć osoby, które opiekują się seniorami?

Wszystkich podopiecznych domu spokojnej starości łączy to, że sami lub pod namową bliskich, wybrali całodobową opiekę w specjalistycznej placówce, często kierowani stanem zdrowia, który znacząco utrudniał lub uniemożliwiał samodzielne funkcjonowanie – informuje ekspert Domu Seniora Harmonia.

Idealne cechy charakteru opiekuna starszej osoby

Każda osoba do domu opieki przynosi niepowtarzalną historię życiową, usposobienie, tęsknotę za dawnym życiem, które było w pełni samodzielne. Te osoby często zostawiają cały dorobek życia i przenoszą się do obcego miejsca. Niekiedy seniorzy są wysoce sfrustrowani i pogrążeni w beznadziejnej wizji przyszłości. Idealny kandydat do pracy w domu opieki cechuje się empatią i wysoką wrażliwość na drugiego człowieka. Praca z seniorami należy do jednej z najbardziej wymagających. Bardzo często w domach opieki znajdują się osoby, które wymagają pomocy we wszystkich zabiegach higienicznych. Osoba, która zatrudniona jest do opieki nad seniorami, musi wykazywać się odpornością psychiczną i wyczuciem. Najważniejszy jest w trakcie pielęgnacji komfort osoby starszej. Ponieważ personel domu opieki spędza z pensjonariuszami najwięcej czasu, powinien on cechować się życzliwością i przyjaznym usposobieniem. Ciepłe podejście i umiejętność nawiązywania bliskich relacji sprawia, że seniorzy nie czują się na co dzień osamotnieni.

Jak wybrać dom opieki?

Weryfikacją kompetencji opiekunów osób starszych zajmują się domy opieki. Od standardów oferowanych przez domy spokojnej starości zależy, czy opieka będzie na najwyższym poziomie. Seniorzy, którzy w takich miejscach dożywają ostatnich chwil, powinni je spędzać w możliwie najbardziej luksusowych warunkach. Zanim zdecydujesz się na dom opieki dla siebie lub najbliższej osoby, zwróć uwagę na to, czy ma pozwolenie na prowadzenie działalności. Zgoda odpowiedniego urzędu gwarantuje kontrolę placówki i działanie z najwyższymi standardami. Bardzo ważny jest klimat danego miejsca, który powinien jak najbardziej zastępować ten domowy. Idealny dom opieki to przestrzeń spokojnego, komfortowego życia, w którym senior ma możliwość nawiązania relacji z innymi pensjonariuszami oraz zatrudnionym personelem.

Materiał Partnera