Data: 14 lutego 2020 Kategoria: Porady medyczne
kryzys psychiczny

Kryzys psychiczny. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Kryzys psychiczny może dotknąć każdego z nas. Nie jest to wymysł książkowy a problem, który rzeczywiście dotyka wiele osób. Dlatego też nie możemy go lekceważyć, a wręcz musimy przyznać się przed sobą, że potrzebujemy pomocy. Szybka reakcja pozwoli nam uporać się z nim i zapobiec długofalowym skutkom. Warto więc wiedzieć, jakie są przyczyny kryzysu psychicznego i jak z nim walczyć?

Czym jest kryzys psychiczny?

Kryzys psychiczny  może być spowodowany  nagłym i nieprzewidzianym stresującym  zdarzeniem, z którym w żaden sposób nie możemy sobie poradzić. Podczas takiej sytuacji towarzyszy nam wiele silnych emocji, a najczęściej są to: lęk, przerażenie, spadek nastroju.

Jak mówią specjaliści z Gabinetu Psychiatrycznego Wsparcie: „Długotrwały stres może  prowadzić  do rozwoju objawów lękowych lub depresyjnych, zaburzeń snu czy nerwicy. Warto więc zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych zachowań, ponieważ być może ktoś w naszym otoczeniu cierpi na kryzys psychiczny i potrzebuje pomocy.” 

Objawami kryzysu psychicznego są między innymi uczucie stałego napięcia, wewnętrznego niepokoju, utrata apetytu, utrata radości z życia, poczucie ciągłego zmęczenia, problemy ze snem, kłopoty z koncentracją czy pamięcią. Przeżywaniu silnego lęku mogą towarzyszyć także objawy somatyczne, takie jak przyspieszony puls, drżenie rąk, zawroty czy bóle  głowy, duszności, czy też nadmierne pocenie się.  Co więcej, zauważalne jest także wycofanie społeczne, a nawet trudność w sprostaniu codziennym obowiązkom.  Jeśli pojawią się takie objawy, a w naszym życiu ostatnio wydarzyło się coś niepożądanego, zwróćmy na to szczególną uwagę i zastanówmy się, czy nie potrzebujemy pomocy.

Jak walczyć z kryzysem psychicznym?


Jeśli powyższe objawy nie ustępują po jakimś czasie i utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, należy zwrócić się o pomoc do specjalistów. Odpowiednia diagnostyka oraz leczenie zaburzeń psychicznych przyniosą nam ulgę. Niewątpliwie wykwalifikowany terapeuta pomoże nam nazwać uczucia, jakie nam towarzyszą, wysłucha nas oraz wspólnie pomoże w rozwiązaniu problematycznej sytuacji. Warto wiedzieć, że terapeuta skupia całą uwagę na nas, starając się wczuć w naszą sytuację. Dzięki temu może analizować z nami obecne oraz minione ważne dla nas wydarzenia, budując nasze poczucie wartości, siłę do działania oraz zdolność odzyskania życiowej równowagi. Pamiętajmy, że lekceważenie kryzysu psychicznego może skutkować nie tylko chronicznym stresem, ale również może doprowadzić do silnej depresji. Dlatego też nie wahajmy się sięgnąć po profesjonalną pomoc.

 

Materiał Partnera