Data: 16 maja 2019 Kategoria: Porady medyczne

Kompleksowe badania diagnostyczne. Dlaczego tak ważne są badania dla osób uprawiających sport?

Każdy z nas powinien regularnie się badać, jednak w przypadku osób uprawiających sport jest to szczególnie ważne. Dlaczego ludzie aktywni fizycznie powinni częściej korzystać z diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej? Na jakie aspekty szczególnie zwracać uwagę? Czy sport to zawsze zdrowie? Oto wszystko, co warto wiedzieć o badaniach dla osób uprawiających sport.

Dlaczego sportowcy wyczynowi potrzebują regularnych i kompleksowych badań?

Uprawianie sportu wyczynowo to duże obciążenie dla organizmu. Intensywny wysiłek wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym, szybką utratą mikro- i makroelementów, a także z przyspieszeniem metabolizmu, które z kolei mogą prowadzić np. do rozchwiania hormonalnego i osłabienia organizmu.

Żeby uprawiać sporty wyczynowo, a jednocześnie w bezpieczny sposób, i zapewnić sobie dobrą kondycję, która przełoży się na imponujące wyniki, zawodnicy powinni dbać o regenerację między treningami i zawodami, suplementację, a także regularną fizjoterapię, która pozwoli uporać się np. z napięciami mięśniowymi. Osoba, która wymaga od swojego ciała tak wiele, powinna regularnie monitorować jego stan. Służy temu kompleksowa diagnostyka. Można ją wykonać np. w Uzdrowisku Nałęczów.

Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że osoby aktywne fizycznie powinny badać się często i dokładnie, jest fakt, że sport, szczególnie ten uprawiany wyczynowo i profesjonalnie, jest kontuzjogenny. Tam, gdzie w grę wchodzą rywalizacja lub pokonywanie własnych granic, emocje i ogromny wysiłek, nietrudno o naruszenie nawet doskonale wytrenowanego ciała. Niektóre kontuzje, nadwyrężenia i uszkodzenia rozwijają się z czasem, a ich leczenie jest tym trudniejsze, im później zostanie podjęte. Dlatego lepiej dmuchać na zimne!

Nie należy też zapominać, że badania to doskonały sposób na to, aby określić, w jakiej jest się formie. Np. badania laboratoryjne pozwalają wykryć niedobory substancji odżywczych i zniwelować je, a tym samym podnieść formę sportowca.

Jakie badania warto wykonywać, gdy uprawia się sport?

Warto wiedzieć, że aby zostać dopuszczonym do zawodów lub uzyskać licencję trenera, trzeba wykonać badania – jest to ujęte w polskim prawie, a także w przepisach wewnętrznych organizacji sportowych. Lista badań jest bardzo długa i obejmuje m.in.:

  • badanie ogólne – podobne do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu,
  • próbę wysiłkową,
  • pełną morfologię krwi,
  • badanie moczu,
  • badanie stężenia glukozy ze krwi,
  • badania antropometryczne, czyli pomiary ciała i jego składu,
  • badania okulistyczne,
  • badania laryngologiczne.

Nawet jeśli nie uprawiasz sportu wyczynowo, lecz hobbystycznie, np. biegasz, podnosisz ciężary lub jeździsz rowerem, warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Regularne badania pozwolą Ci szybko wykryć problemy, a być może ujawnią też, jak sport pozytywnie wpływa na Twoje zdrowie, co doda Ci motywacji do dalszych treningów!

Materiał Partnera