Data: 18 czerwca 2019 Kategoria: Porady medyczne

Kiedy znamię wymaga usunięcia?

Każdy człowiek ma na skórze jakieś znamiona. Mogą mieć one różny kształt, wielkość oraz różny charakter. Dla wielu osób ich obecność to przede wszystkim problem natury estetycznej i często decydują się na wizytę o dermatologa lub od razu u chirurga, w celu ich usunięcia, właśnie po to, żeby poprawić swój wygląd. Czasami jednak usunięcie znamienia lub znamion może być konieczne ze względów medycznych. W naszym artykule postaramy się Państwu nieco przybliżyć ten problem i napisać, kiedy można, a kiedy trzeba usunąć zaobserwowane na swoim ciele znamiona.

Rodzaje znamion oraz przyczyny ich usuwania

Rodzajów znamion skórnych jest bardzo dużo. Niektóre towarzyszą nam już od urodzenia, a niektóre powstają dopiero później, wraz z wiekiem. W zależności od rodzaju oraz od wielkości, niektóre są dla nas całkowicie obojętne, a niektóre stanowią poważny problem natury estetycznej lub, umiejscowione w newralgicznych miejscach, krępują nasze ruchy oraz ulegają częstym podrażnieniom.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, chirurg z Instytutu Dermatologii w Krakowie:

Obecnie w zasadzie każdą zmianę skórną i każde znajdujące się na niej znamię można skutecznie usunąć, poprzez wykonanie zabiegu laserowego lub usunięcie chirurgiczne. Nie zawsze jednak istnieje taka potrzeba. Podejmując decyzję o usunięciu znamienia z przyczyn estetycznych, trzeba wziąć pod uwagę zarówno możliwe do osiągnięcia korzyści, jak i ryzyko możliwych powikłań. Inaczej sprawa wygląda, w przypadku usuwania znamion z przyczyn zdrowotnych. W przypadku podejrzenia nowotworu, znamię wycinane jest chirurgicznie i badane histopatologicznie.

Usuwania znamion ze względów zdrowotnych

Istnieje grupa znamion, które koniecznie trzeba usunąć ze względów zdrowotnych. Bardzo dobrym nawykiem u pacjentów jest wykonywanie przynajmniej raz w roku tzw. dermatoskopii, czyli profilaktycznej wizyty u dermatologa, w celu oceny, czy znajdujące się na naszym ciele znamiona nie są groźne. Jest to też podstawowa metoda wczesnego wykrywania występowania na naszej skórze czerniaków, czyli zmian nowotworowych. Jeżeli zaobserwowana przez lekarza zmiana jest podejrzana, najczęściej od razu zaleca on usunięcie znamienia, a następnie wykonanie badania histopatologicznego, w celu określenia, jak bardzo było ono groźne.

Do dermatologa powinniśmy się udać, nie tylko na wizytę kontrolną, ale także w sytuacji, gdy zaobserwujemy na swoim ciele zmiany, które mamy już od dawna, natomiast teraz zaczynają rosnąć. Powinniśmy także udać się do lekarza, jeżeli zaobserwowane przez nas zmiany na ciele mają nieregularny, asymetryczny kształt lub jeżeli zmienia się ich barwa. Groźne może być także pojawienia się wokół znamienia zaczerwienienie. Dzięki badaniu dermatoskopem, dermatolog jest w stanie określić, czy zmiany te są groźne i koniecznie trzeba je usunąć, czy też nie.

Materiał Partnera