Data: 10 maja 2019 Kategoria: Porady medyczne

Kiedy warto udać się do alergologa?

Reakcje alergiczne mogą być bardzo różne, dlatego czasem trudno określić ich przyczynę. Jeśli jednak mamy silne objawy alergii przy kontakcie z określoną grupą zwierząt, produktem spożywczym lub podczas wybranej pory roku, niezbędna jest konsultacja z alergologiem. Pomoże on ustalić przyczynę alergii, a także poleci odpowiednie leki, które będą zwalczały uciążliwe skutki.

Najpowszechniejsze objawy alergii

Alergolog zajmuje się chorobami wywołanymi przez alergeny. Są to rozprzestrzeniane w środowisku antygeny, które wywołują reakcję alergiczną. Mogą to być pyłki, roztocza, pleśń, składniki pokarmowe, metale, konserwanty czy sierść zwierząt. Jeśli w określonych porach roku, w wybranym okresie występują napady kichania, łzawienie oczu, wodnisty katar, świąd nosa czy przekrwienie spojówek, należy zapisać się na wizytę do alergologa w celu przeprowadzenia badań na występowanie alergii. Specjalista z Centrum Medycznego ULTRAMEDIC w Bielsku-Białej dodaje:

Alergia może wystąpić także po spożyciu danego produktu lub podczas kontaktu z wybraną substancją. Na skórze mogą pojawić się bąble  i wysypka. Ponadto częste są duszności, nudności i biegunka.

Zbadanie przyczyn alergii

W przypadku silnego natężenia objawów alergii nie ma wątpliwości co do tego, że trzeba skonsultować się z lekarzem. Często jednak objawy bywają niejednoznaczne i nie wiadomo, czy nie jest to jedynie jednorazowa reakcja. Jeśli objawy pojawiają się w regularnych odstępach czasu, prawdopodobnie jest to alergia. Zadaniem alergologa jest ustalenie przyczyn występowania alergii na podstawie badań i wywiadu. Pacjent otrzyma szereg pytań dotyczących kontaktu z określonymi alergenami, częstotliwością objawów i występowania chorób w rodzinie pacjenta. Jeśli objawy alergii występują sezonowo, diagnozą zazwyczaj jest przyjmowanie wybranych leków, których zadaniem jest hamowanie reakcji alergicznych. Niektóre przypadki wymagają przeprowadzania odczulania, które polega na stopniowym zwiększaniu dawek alergenu w formie szczepionki.

Badania diagnostyczne

W celu wykrycia alergii lekarz może wykonywać badania jednym z kilku sposobów. Testy skórne polegają na nanoszeniu na skórę potencjalnych substancji uczulających w celu zbadania reakcji skóry. Za pomocą badań krwi można oznaczyć poziom przeciwciał IgE dla poszczególnych alergenów. Próby eliminacyjne są stosowane w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej. Polegają one na eliminacji z jadłospisu produktów, które mogą powodować alergie. Natomiast testy prowokacyjne mają za zadanie wystawić pacjenta na bezpośrednie działanie alergenu. Wymaga to jednak indywidualnej konsultacji z lekarzem.

Materiał Partnera