Data: 9 lipca 2018 Kategoria: Porady medyczne
endokrynolog

Kiedy należy udać się na wizytę do endokrynologa?

Endokrynologia jest szczególną dziedziną medycyny. Lekarz endokrynolog specjalizuje się bowiem w diagnostyce i leczeniu chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego. W praktyce w ramach swojej specjalizacji zajmuje się zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołów oraz produkowanymi przez nie hormonami. Z naszego artykułu dowiesz się kiedy konieczne jest zapisanie się na wizytę do endokrynologa.

Zakres zainteresowań endokrynologa

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, endokrynolog zajmuje się zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz produkowanymi przez nie hormonami. Do wspomnianych gruczołów należą przede wszystkim tarczyca, przytarczyce, podwzgórze, jajniki, jądra, nadnercza oraz trzustka. Endokrynolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wszelkich pojawiających się w działaniu tych gruczołów zaburzeń, na skutek których gruczoły zaczynają produkować zbyt mało lub zbyt dużo hormonów. Z tego względu, tego typu schorzenia i choroby nazywa się często zaburzeniami hormonalnymi.

Pierwsze objawy takich schorzeń mogą być różne, jednak zawsze wzbudzają u pacjentów niepokój. Zazwyczaj do endokrynologa trafiamy po wcześniejszej wizycie u internisty, który na podstawie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu oraz badania, stwierdza, że przyczyną pogorszenia stanu zdrowia lub powstania nienaturalnych objawów mogą być problemy hormonalne.

Najczęstsze objawy chorób hormonalnych

Jak tłumaczy nasz rozmówca, endokrynolog z Przychodni Specjalistycznej High-Med w Warszawie:

Problemy hormonalne mogą wywoływać szereg niepokojących objawów. Najczęściej powodem, dla którego zgłaszają się do nas pacjenci są nagły wzrost lub spadek masy ciała, pojawienie się trądziku, nadmierna senność lub nadpobudliwość, częste bóle głowy czy nadpotliwość. U kobiet bardzo często przyczyną są nagłe zaburzenia miesiączkowania, bóle piersi, krwawienia z dróg rodnych lub problemy z utrzymaniem ciąży. Problemy hormonalne są również widoczne u dzieci i objawiają się przedwczesnym lub opóźnionym procesem dojrzewania oraz zaburzeniami w proporcjach ciała. Jak więc widać objawy zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów może być bardzo wiele. Poznanie ich dokładnych przyczyn jest jednak możliwe tylko poprzez wykonanie specjalistycznych badań.

Jakie badania wykonuje się u endokrynologa?

Po poznaniu dokładnych objawów, lekarz endokrynolog w ramach postępowania diagnostycznego zleca pacjentowi wykonanie kilku podstawowych badań. Mogą to być m.in. morfologia krwi, USG tarczycy, badanie anty-TPO, czyli badanie przeciwciał przeciwtarczycowych, badania określenia stężenia hormonów tarczycy fT3 i fT4 oraz określenie stężenia tyreotropiny TSH. Wyniki badań pozwalają na precyzyjne określenie naszego problemu oraz rozpoczęcie skutecznego leczenia.