Data: 12 czerwca 2018 Kategoria: Porady medyczne
badania-mezczyzna

Jakie badania hormonalne powinni wykonywać mężczyźni?

Badanie poziomu stężenia hormonów polega na pobraniu próbki krwi, a następnie poddaniu jej analizie laboratoryjnej. Z punktu widzenia pacjenta nie jest więc szczególnie skomplikowane ani czasochłonne. W przypadku pewnych konkretnych dolegliwości warto je przeprowadzić, by możliwie szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Sygnałem do wykonania badań hormonalnych u kobiet są np. zaburzenia miesiączkowania. A kiedy powinien się na nie zgłosić mężczyzna?

Jednym z podstawowych wskazań będą na pewno zaburzenia erekcji, czyli powtarzająca się niemożność osiągnięcia lub utrzymania wzwodu, która istotnie utrudnia odbycie dającego satysfakcję stosunku. Panowie borykający się z tego typu problemami – a także ci, którzy obserwują u siebie obniżenie libido, tj. popędu seksualnego – powinni zbadać sobie poziom hormonów takich jak testosteron, prolaktyna, estradiol (żeński hormon, którego w męskim ciele nie powinno być zbyt dużo), hormon wzrostu (GH), a także hormony tarczycy (przede wszystkim TSH).

Hormony tarczycy i wzrostu

Zarówno hormon wzrostu, jak i hormony tarczycy w nieprawidłowym stężeniu wpływać mogą na niekontrolowany przyrost masy ciała, który w związku z tym stać się może kolejną wskazówką, że należy wykonać badania hormonalne.

Hormony te odpowiadają często także za ewentualny spadek wydolności fizycznej, obniżone samopoczucie, a także za nadmierne wypadanie włosów – mówi endokrynolog z  „Sofimed” w Krakowie.

Łysienie

Łysienie u mężczyzn to naturalny proces, za który odpowiadają męskie hormony zwane androgenami, a zwłaszcza aktywny metabolit testosteronu zwany dihydroepitestosteronem. Poziom tego hormonu należy koniecznie zbadać, jeśli łysina typowa dla starszych panów pojawia się już przed 30. rokiem życia. Może to oznaczać konieczność wprowadzenia terapii hormonalnej, która jest w stanie spowolnić proces łysienia także w późniejszym wieku.

Zaburzenia płodności

Leki pomóc mogą też mężczyznom bezskutecznie starającym się o potomstwo. Na płodność – czyli produkcję nasienia (spermatogenezę), jego jakość i ruchliwość plemników – wpływ mają m.in. takie hormony, jak testosteron, estrogeny, folikulotropina (FSH) czy prolaktyna. Ich poziom na pewno powinni oznaczyć pragnący zostać ojcami panowie, którzy stosują sterydy lub stosunkowo często sięgają po alkohol.

Inne wskazania

Badania hormonalne u mężczyzn wykonuje się też w związku z innymi, nieopisanymi wyżej dolegliwościami. Nieprawidłowe stężenie hormonów może bowiem wskazywać na rozwój niektórych nowotworów (np. rak jądra przy nadmiarze estrogenów, rak prostaty przy nadmiarze hormonu PSA), chorób genetycznych czy schorzeń konkretnych narządów wewnętrznych (m.in. tarczyca, nerki, trzustka).