Data: 26 lipca 2017 Kategoria: Porady medyczne

W jakich sytuacjach wykonuje się biopsje tarczycy

Biopsja tarczycy jest to badanie, które umożliwia określenie charakteru zmian zauważonych w obrębie tego narządu. Pobrane tkanki poddawane są badaniu cytologicznemu, które dokładnie określa czy wykryte guzki mają charakter złośliwy, czy nie oraz czy niezbędne jest rozpoczęcie leczenie onkologicznego. Jakie są dokładnie wskazania do wykonania biopsji oraz na czym ona polega, dowiesz się z naszego artykułu.

Na czym polega biopsja tarczycy?

Biopsję tarczycy fachowo nazywa się „biopsją aspiracyjną cienkoigłową celowaną pod kontrolą USG”, w skrócie BACC. Badanie wykonywane jest przez patomorfologa we współpracy z radiologiem. Do badania nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Jedyne co musimy posiadać to skierowanie od lekarza oraz dokumentacja medyczna, z którego przeprowadzający badanie lekarz może sprawdzić obecny stan zdrowia pacjenta oraz czy cierpi on z powodu jakichś alergii oraz czy ma problemy z krzepliwością krwi. Biopsja tarczycy wykonywana jest bez znieczulenia. Lekarz radiolog przykłada do szyi głowicę USG w celu zlokalizowania zaobserwowanej we wcześniejszych badaniach zmiany, natomiast patomorfolog wkłuwa igłę i śledząc jej tor na obrazie USG dociera do tej zmiany i pobiera potrzebny materiał. Po wysunięciu igły, w miejsce wkłucia zakłada się opatrunek.

Wskazanie do biopsji tarczycy

Jak tłumaczy nasz rozmówca, patomorfolog z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Histamed w Gliwicach: Głównym wskazaniem do wykonania biopsji tarczycy jest obecność jednego lub kilku guzków wykryty w badaniu ultrasonograficznym. W takich przypadkach, aby określić charakter tych guzków oraz wykluczyć chorobę nowotworową, lekarz zleca dodatkowe wykonanie biopsji. Większość wykrytych w trakcie badania USG zmian ma na szczęście charakter niezłośliwy. Według statystyk zaledwie 4 proc. wykrytych  zmian to zmiany nowotworowe.

Oprócz podejrzenia choroby nowotworowej, biopsję tarczycy wykonuje się również w przypadku podejrzenia zmian zapalnych w obrębie tarczycy oraz w celu opróżnienia torbieli tarczycy z gromadzonego się w niej płynu. O tym czy konieczne jest wykonanie biopsji decyduje prowadzący pacjenta lekarz endokrynolog.

Materiał Partnera