Data: 26 września 2018 Kategoria: Porady medyczne

Jak zapobiec dolegliwościom stóp?

Różnego rodzaju dolegliwości stóp występują bardzo często. Niektóre oprócz defektu kosmetycznego, nie dają żadnych objawów, inne natomiast mogą nawet uniemożliwiać chodzenie. Czy jest jakiś sposób na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się wrastających paznokci, brodawek, modzeli czy pękającej skóry na piętach?

Pielęgnacja i obserwacja stóp

Jedną z kluczowych czynności w utrzymaniu stóp w zdrowiu jest ich pielęgnacja. Nie możemy zapominać o codziennej higienie. Bardzo ważne jest, aby chociaż raz dziennie umyć dokładnie stopy, a następnie je osuszyć ręcznikiem. W przypadku stóp o nadmiernej potliwości, warto także stosować dezodoranty przeznaczone do tej części ciała. Jeden raz w tygodniu, lub raz na dwa tygodnie powinniśmy wykonać pedicure. Możemy zrobić to samodzielnie w domu, lub udać się do gabinetu kosmetycznego. Jeśli nie mamy wrastających paznokci, modzeli czy brodawek możemy wykonać pedicure kosmetyczny u kosmetyczki. W przypadku pojawienia się jakiś zmian na stopach warto odwiedzić podologa, na przykład w Podoland, który wykona pedicure specjalistyczny (leczniczy). Jeśli decydujemy się na domowy pedicure musimy zastosować się do pewnych zasad. Częstym błędem jaki popełnia wiele osób jest zaokrąglanie paznokci. Skracając paznokcie musimy obciąć czy spiłować je tak, aby ich wolny brzeg był prosty, a nie zaokrąglony. W przeciwnym wypadku narażamy się na wrastanie paznokci.

Odpowiednie obuwie

Wiele schorzeń stóp spowodowanych jest chodzeniem w nieodpowiednim obuwiu. Zwłaszcza kobiety, które wiele godzin spędzają w wąskich szpilkach na wysokim obcasie skarżą się na modzele czy odciski. Nasze stopy są bardzo ważną częścią naszego ciała, dlatego nie możemy męczyć ich w ciasnych butach. Obuwie powinno być odpowiednio dopasowane i wykonane z materiału przepuszczającego powietrze.

Wizyta u podologa

Na wystąpienie niektórych dolegliwości stóp nie mamy żadnego wpływu. Z tego powodu, jeśli zauważymy jakieś niepokojące zmiany na stopach lub pojawi się ból warto umówić się na wizytę u podologa. Podolog ma doświadczenie w leczeniu wszelkich schorzeń stóp. W przypadku wystąpienia jakiegoś problemu bardzo ważne jest, aby podjąć leczenie jak najszybciej, ponieważ zwiększamy wtedy szanse na szybkie pozbycie się danego problemu.

Materiał Partnera