Data: 27 września 2020 Kategoria: Porady medyczne
turnus rehabilitacyjny dla dzieci problemy ze sluchem

Jak wyglądają turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z wadą słuchu?

Mniej lub bardziej dotkliwe wady słuchu, które spotyka się nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci nie przekreślają wcale uczestniczenia owych osób w szeroko rozumianym aktywnym życiu. Im więcej wysiłku włoży się w odpowiednie leczenie, tym lepsze rezultaty można uzyskać; a co ważne już w trackie terapii niedosłyszący mogą korzystać z różnego rodzaju, znakomitych atrakcji.

Jak się okazuje, sama podstawowa terapeutyka może nie wystarczyć, by należycie zająć się młodym człowiekiem cierpiącym na niedosłuch. Dlatego w ostatnich latach – dzięki swym wielce pozytywnym efektom – dodatkowe, wspierające formy rehabilitacji stały się niemal standardem. Dalej, we właściwiej treści artykułu napisanego dzięki pomocy Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie, przyjrzymy się popularnym turnusom dla dzieci z wadą słuchu, skupiając się głównie na tym, jakie ćwiczenia odbywają się w ich ramach. Zapraszamy do ciekawej lektury.

Turnusy rehabilitacyjne – wprowadzenie

Bez wątpienia wszelkiego rodzaju lecznicze wyjazdy przyspieszają jakże istotny proces nabywania umiejętności komunikacyjnych i językowych. Forma ta – oprócz tego, że wspaniale odpowiada małym pacjentom – zdobyła uznanie rodziców oraz samych terapeutów, odznaczając się przy tym bardzo dobrymi obiektywnymi wynikami.

Ogólnie rzecz biorąc, turnusy rehabilitacyjne bazują na mnogich zajęciach logopedyczno-pedagogicznych, samodzielnej pracy, a także jak najlepiej pojętej integracji wszystkich uczestników. Zazwyczaj całość odbywa się w specjalnie przygotowanych do tego ośrodkach, malowniczo położonych w sercu przepięknej przyrody. Często też, tego typu wydarzenia posiadają swoisty motyw przewodni – wybrany specjalnie, by trafić w gusta dzieci. Co ważne, w wypadach biorą udział także rodzice, którzy oprócz interesującej nauki u boku swych pociech, mogą skonsultować się chociażby z psychologiem, a także uczestniczyć w dedykowanych im warsztatach. O wszystko oczywiście szczegółowo dba znakomicie wykwalifikowana, mająca niemałe doświadczenie, kadra.

Na jakie zajęcia możemy liczyć?

W rozkładzie dnia w zasadzie dowolnego turnusu znaleźć można proporcjonalnie rozłożone zajęcia indywidualne jak i grupowe. Mamy tu na myśli między innymi bloki czasowe przeznaczone na muzykę oraz taniec, sport, czy naukę języka migowego. Każde dziecko z osobna uczestniczy również w sesjach masażu, fizjoterapii oraz innych wspomagających sprawność fizyczną zajęciach. Idąc dalej, warto wymienić także kąpiele perełkowe, przebywanie w grocie solnej, a nawet zabiegi z wykorzystaniem lampy Bioptron.

Często spotykane atrakcje

Analizując programy przykładowych, zakończonych sukcesem turnusów natknęliśmy się na jeszcze kilka pozytywnie wpływających na terapię sposobów spędzania czasu. Dla przykładu wymieńmy zabawy w kole dla całych rodzin, projekcję filmu traktującego o świecie osób głuchoniemych, przejażdżki konne, czy też podziwianie innych, równie interesujących zwierząt. Na uwagę zasługuje też rzecz jasna rejs statkiem oraz często kończące wspólną naukę i zabawę pożegnalne ognisko.

Słowo podsumowania

Przechodząc już teraz do małego podsumowania, można bez żadnej przesady stwierdzić, że zorganizowane tak, jak to opisaliśmy wyżej, rehabilitacyjne turnusy dla dzieci zmagających się z wadą słuchu to doskonały sposób na urozmaicenie prowadzonej terapii. Oprócz przynoszenia, bardzo dobrych wyników w leczeniu, wyjazdy takie dostarczają masę rozrywki zarówno najmłodszym, jak i ich rodzicom, będąc czymś wprost niezapomnianym.

Materiał Partnera