Data: 20 lutego 2019 Kategoria: Porady medyczne
ginekolog

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?

Wykonałaś test ciążowy, który pokazał dwie kreski? Jak najszybciej musisz udać się do ginekologa, by potwierdzić ciążę oraz zweryfikować prawidłowość jej rozwoju w pierwszych tygodniach. Wybór przypadkowego specjalisty nie jest dobrym rozwiązaniem – do lekarza musisz mieć pełne zaufanie. Dowiedz się więc, czym się kierować przy wyborze ginekologa.

Pierwsza wizyta u lekarza powinna przypadać na ok. 8 tydzień ciąży. Decyzja o wyborze specjalisty musi być dokładnie przemyślana – będzie się on opiekował Tobą i czuwał nad prawidłowym rozwojem płodu od teraz aż do porodu.

Położnik to dobry wybór

Podstawowym kryterium wyboru lekarza jest jego specjalizacja. W przypadku prowadzenia ciąży najlepiej sprawdzi się położnik. Taki lekarz pracuje na oddziałach typowo położniczych, zaś „zwykły” ginekolog zajmuje się raczej problemami narządów rodnych.

Wizyty: prywatnie czy na NFZ?

Kolejna kwestia to wybór między lekarzem świadczącym usługi w ramach NFZ (bezpłatnie) a przyjmującym na prywatne wizyty. Forma zatrudnienia nie wpływa na kompetencje, ale może wiązać się z dłuższym / krótszym czasem oczekiwania na wizytę.

Wizyta na NFZ oznacza zwykle dłuższe kolejki, zaś wizyta prywatna – krótsze. O ile w przypadku pierwszej wizyty w ok. 8 tygodnia ciąży może mieć to znaczenie, o tyle na kolejne i tak zapisujesz się z wyprzedzeniem. Musisz jednak pamiętać, że nierzadko wizyty na NFZ nie są umawiane na konkretne godziny, lecz liczy się kolejność rejestracji. Wizyty prywatne są natomiast zawsze umawiane na konkretną godzinę.

Ginekolog: kobieta czy mężczyzna?

Płeć nie ma żadnego wpływu na kompetencje, dlatego na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od indywidualnych preferencji czy doświadczeń.

Weź pod uwagę cechy dobrego lekarza

Jeżeli wybierasz ginekologa, który nie jest lekarzem z polecenia, warto ocenić jego zaangażowanie podczas pierwszej wizyty przypadającej na 8 tydzień ciąży. Zwróć przy tym uwagę na takie aspekty jak:

  • zainteresowanie stanem zdrowia,
  • empatia, delikatność i troska,
  • doświadczenie,
  • kultura osobista,
  • przekazywanie informacji w zrozumiały sposób.

Zapytaj również o to, czy – w razie jakichkolwiek problemów – możesz liczyć np. na szybki kontakt telefoniczny. To dość istotne – szczególnie że w okresie ciąży kobieta zmaga się z wieloma dolegliwościami mogącymi budzić wątpliwości lub obawy.

Materiał Partnera