Data: 30 stycznia 2019 Kategoria: Porady medyczne
srodki-na-alergie

Jak walczyć z alergią? Skuteczne środki i preparaty

Coraz więcej ludzi cierpi na alergię. Dlaczego stale rośnie grupa osób, które muszą zmagać się z dokuczliwymi uczuleniami? Wpływa na to bez wątpienia postępujące skażenie środowiska. Chodzi nie tylko o zanieczyszczenie powietrza, ale również wody i żywności. Czy można efektywnie walczyć z alergią? Jak pozbyć się przykrych objawów, w tym stale cieknącego nosa, przekrwionych oczu czy świądu skóry? Poznajmy skuteczne środki i preparaty na alergię!

Preparaty przeciwhistaminowe na zmniejszanie objawów alergii

Pierwszą grupę apetycznych produktów na alergię stanowią preparaty przeciwhistaminowe, które mają za zadanie zmniejszać objawy alergii.
Ich działanie opiera się na hamowaniu aktywności histaminy, która wydziela się w kontakcie z alergenem i odpowiada za zaczerwienienia, obrzęki, katar czy skurcz oskrzeli – wyjaśnia nasz ekspert z Miro Apteki.
Leki przeciwhistaminowe mogą zawierać różne substancje czynne, a najbardziej polecane to cetyryzyna, loratadyna i feksofenadyna. Należą do tzw. drugiej generacji leków przeciwhistaminowych i obecnie większość z nich jest dostępna bez recepty. W odróżnieniu od leków pierwszej generacji, ograniczają działania niepożądane. Nie powodują senności, zawrotów głowy i suchości w ustach. Nie działają usypiająco, dlatego nie są przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów. Wyróżnia się także trzecią generację leków przeciwhistaminowych, d której zaliczają się bilastyna, lewocetyryzyna oraz desloratadyna. Ich zaletą jest znikoma interakcja z innymi lekami i składnikami pożywienia. Należy jednak uważać na ich stosowanie, ponieważ bardzo często zawierają również pseudoefedrynę, która wpływa na ciśnienie krwi.

Leki przeciwalergiczne o działaniu miejscowym

Do skutecznych środków i preparatów na alergię zaliczają się także leki o działaniu miejscowym, takie jak krople do oczu, krople do nosa i maści, stosowane w przypadku swędzenia lub wysypki. Krople do oczu pomagają walczyć z zaczerwieniem, opuchlizną i łzawieniem, natomiast krople do nosa – łagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa. Przed użyciem takich produktów należy dokładnie zapoznać się z dołączoną do nich ulotką. Może się okazać, że nie możemy stosować danego środka lub musimy dopilnować, aby nie stosować go dłużej niż przez wyznaczony w ulotce okres. Jeśli mamy wątpliwości, powinniśmy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Wapno – brać czy nie brać?

Za środek do walki z alergią uważa się również wapno. Należy jednak pamiętać, że wapno nie jest lekiem przeciwalergicznym, ale jedynie preparatem który może wspomagać łagodzenie objawów uczuleń. W aptekach dostaniemy wapno w tabletkach, do rozpuszczania czy w syropie. Możemy dowolnie wybrać najlepszą dla nas (lub dla naszych dzieci) metodę podania tego suplementu. Za najlepiej przyswajalne uznaje się preparaty w formie musujących tabletek.
Niedobory wapna mogą nie tylko nasilać objawy alergii, ale nawet być przyczyną problemów z zasypianiem i pogorszeniem pamięci, powodować krwotoki z nosa czy odpowiadać za bolesne skurcze mięśni, drętwienie kończyn oraz zawroty głowy. Dorośli powinny przyjmować 1000 mg wapna na dobę, ale bierzmy pod uwagę również wapń przyjmowany z pożywieniem. Uważajmy też na przyjmowanie wapna z antybiotykami (może upośledzać ich wchłanianie)!
Sprawdźmy, które preparaty skutecznie działają na nasze objawy alergii i starajmy się skutecznie walczyć z uczuleniem!
Materiał Partnera