Data: 19 czerwca 2020 Kategoria: Porady medyczne
seniorzy

Jak stymulować umysł seniora?

Starzenie się jest procesem nieuchronnym i nieodwracalnym, ale nie wszystkie towarzyszące mu zmiany są dostrzegalne gołym okiem. Oprócz najbardziej oczywistych efektów starzenia się, które dotykają ciało, wielu seniorów doświadcza rozmaitych zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak problemy z pamięcią, zdolnością koncentracji i spostrzegania, a nawet zaburzeń procesów myślowych.

Chociaż starzenia się ciała i umysłu nie da się cofnąć, można zapobiegać jego negatywnym skutkom oraz łagodzić dolegliwości towarzyszące zachodzącym już procesom degeneracyjnym. Jako społeczeństwo doskonale zdajemy sobie sprawę z roli rehabilitacji ruchowej osób starszych i konieczności zapewnienia im aktywności fizycznej, jednak wciąż zdarza nam się zapominać, że również umysł seniora wymaga treningu. Tymczasem praca nad dobrą formą psychiczną i umysłową seniora nie musi być trudna, ani szczególnie wymagająca – opowiada nasza rozmówczyni z Domu Pogodnej Jesieni w Jadwininie.

Najprostsze ćwiczenia umysłu dla seniora

Znaną od dawna i bardzo dobrą metodą pobudzania umysłu seniorów jest rozwiązywanie krzyżówek. Podczas tej czynności senior ćwiczy koncentrację i pamięć, a wypełnienie całej krzyżówki daje poczucie satysfakcji. Oczywiście nie jest to rozrywka dla wszystkich, a osób, które nie znajdują w niej przyjemności, nie należy zmuszać. Ciekawą alternatywą jest popularne od niedawna we wszystkich grupach wiekowych sudoku. Bardzo dobrym pomysłem na aktywizację umysłu seniora jest pokazanie mu możliwości komputerów czy smartfonów, zachęcanie go do korzystania z zasobów Internetu i wyszukiwania nowych informacji, które będą dla niego ciekawe. Na smartfonie osoby starszej warto zainstalować aplikacje z grami ukierunkowanymi na treningi pamięci, szybkości reakcji i logicznego myślenia, np. Neurogrę stworzoną przez studentów Wyższej Szkoły Psychologii i Nauk Społecznych.

Nieoceniony kontakt z drugim człowiekiem

Pamiętajmy, że nawet najnowocześniejsze gry nie zastąpią kontaktu z drugim człowiekiem. Osoby starsze są szczególnie narażone na samotność, która jest istotnym czynnikiem wpływającym na pogorszenie kondycji psychicznej. Opieka nad seniorem nie powinna ograniczać się do zapewnienia mu utrzymania i leków. Tak jak każdy człowiek, senior potrzebuje autentycznej troski, bliskości i uwagi, a obecność życzliwych ludzi wpływa nie tylko na jego samopoczucie, ale też możliwości umysłowe.

Przebywanie w grupie koleżeńskiej, rozmowy i uprawianie hobby są traktowane jak jeden ze sposobów stymulacji umysłu osób starszych. Nie bez powodu. Wspólna aktywność, dążenie do osiągnięcia wspólnego celu, ale też rywalizacja niewątpliwie pobudzają umysł i emocje. Metodą coraz częściej stosowaną przez psychologów i opiekunów seniorów jest reminiscencja, czyli terapia wykorzystująca wspomnienia. Jak dowodzą badania, wspominanie doświadczeń i osiągnięć z przeszłości pomaga osobom starszym w radzeniu sobie z bieżącą sytuacją życiową oraz poprawia zdolność przystosowania się. W ośrodkach opieki nad osobami starszymi praktykuje się też treningi pamięci (treningi umysłu), wykorzystujące rozmaite gry terapeutyczne i ćwiczenia przygotowane specjalnie z uwzględnieniem potrzeb i możliwości seniorów.

Materiał Partnera