Data: 20 marca 2020 Kategoria: Porady medyczne
stres

Jak stres wpływa na nasze zdrowie?

Nie można uniknąć stresu, jednak znając jego wpływ na zdrowie i wiedząc, kiedy warto poszukać pomocy, można uniknąć wielu skutków ubocznych tego cichego zabójcy. Stres potrafi zrujnować nie tylko zdrowie, ale także życie prywatne oraz zawodowe, dlatego trzeba nauczyć się z nim walczyć i poznać skuteczne sposoby redukowania powodowanych przez niego dolegliwości zdrowotnych.

Czy stres może zrujnować zdrowie?

Paradoksalnie niewielki stres jest czynnikiem korzystnie wpływającym na nasze życie. Motywuje on do działania i sprawia, że jesteśmy w stanie szybciej wykonać pewne zadania np. w pracy, jednak przewlekły stres staje się naszym zabójcą i jest równie szkodliwy, jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu lub sięganie po inne substancje psychoaktywne. Długotrwałe życie w stresie sprzyja rozwojowi wielu chorób nie tylko o podłożu psychicznym, ale także ogólnoustrojowym. Badania dowodzą, że ponad 40% osób żyjących w krajach rozwiniętych może na co dzień odczuwać skutki stresu w postaci różnych dolegliwości somatycznych, schorzeń przewlekłych oraz dyskomfortu, który utrudnia normalne funkcjonowanie w sferze zawodowej oraz prywatnej. Co więcej, szacuje się, że nawet 80% wizyt u lekarzy może mieć bezpośredni związek ze stresem. Oznacza to, że niemal każdy dorosły człowiek narażony jest na negatywne działanie stresu i odczuwa związane z nim objawy przeciążenia układu nerwowego oraz życia w ciągłym napięciu. W wielu przypadkach konieczna jest psychoterapia, którą warto przeprowadzić w komfortowych warunkach odpowiednio przygotowanego ośrodka.

Stres jest częścią naszego życia, którego nie sposób uniknąć. Szybkie tempo, które sobie narzucamy, codzienne problemy oraz ambicje powodują, że z czasem przestajemy radzić sobie z sytuacjami stresowymi i zaczyna na tym cierpieć nasze zdrowie. W takiej sytuacji nie wolno zwlekać i odkładać na później profesjonalnej terapii, bo nie tylko traci na tym cały organizm, ale także rodzina, która często staje się „ofiarą” naszych skołatanych nerwów – wyjaśnia ekspert z firmy Life Haven z Ustronia.

Jakie choroby najczęściej powoduje stres?

Radzenie sobie ze stresem oraz emocjami może w równym stopniu, jak nasze geny i czynniki środowiskowe, wpływać na stan zdrowia. Ma to związek przede wszystkim z fizjologicznymi mechanizmami i procesami biologicznymi, które zachodzą w organizmie pod wpływem silnego stresu. Osoby zestresowane częściej cierpią z powodu nawracających infekcji wirusowych oraz bakteryjnych, bo ich układ odpornościowy zaczyna gorzej funkcjonować i nie radzi sobie z atakującymi organizm drobnoustrojami. Skutkiem przewlekłego stresu są też stany zapalne, które mogą stać się przyczyną rozwoju nowotworów. Stres prowadzi do rozwoju szeregu schorzeń przewlekłych m.in. nadciśnienia tętniczego, chorób wieńcowych, nadwagi, otyłości oraz miażdżycy. Wśród dolegliwości zdrowotnych, które są skutkiem stresu, najczęściej występują:

  • zaburzenia lękowe,
  • depresja,
  • bezsenność,
  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego i problemy z płodnością,
  • zaburzenia funkcji seksualnych,
  • zaburzenia odżywiania,
  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, biegunki, zaparcia, zgaga),
  • bóle głowy i kręgosłupa,
  • problemy z cerą i schorzenia dermatologiczne.

Skutkiem przewlekłego stresu są także schorzenia autoimmunologiczne. U osób narażonych na stres pojawiają się często zaburzenia antyspołeczne, które objawiają się wrogością, agresją, chęcią narzucenia własnego światopoglądu oraz brakiem empatii, a także zachowania prowadzące do nałogów.

Materiał Partnera