Data: 6 grudnia 2018 Kategoria: Porady medyczne

Jak radzić sobie z depresją?

Leczenie depresji wymaga wizyt u specjalisty

Depresja może mieć różne oblicza, jednak u osób chorych objawia się najczęściej m.in.:

  • przytłumionym nastrojem,
  • brak zainteresowania tym, co kiedyś dawało radość,
  • brakiem energii i apetytu,
  • trudnościami w koncentracji, z uwagą i pamięcią,
  • poczucie, że jest się bezwartościowym,
  • często także pojawiają się myśli samobójcze,
  • bezsenność.

Istotnym jest fakt, że powyższe symptomy muszą utrzymywać się przez ok. 2 tygodnie, przez cały dzień. W takiej sytuacji należy udać się do specjalisty – chorzy najczęściej decydują się na wizytę u psychologa. Na konsultacji specjalista ocenia, czy faktycznie pacjent może cierpieć na depresję i jeśli to stwierdzi, to diagnoza musi zostać potwierdzona przez psychiatrę, gdyż tylko lekarz może ją postawić (psycholog może mieć podejrzenie depresji, jednak nie stawia diagnozy).

Dodatkowo, w zależności od zaawansowania depresji (lekka, średnia, ciężka) tylko psychiatra może zalecić leczenie farmakologiczne i przepisać leki antydepresyjne. Dopiero po tej wizycie, lekarz może zalecić również terapię u psychologa – objaśnia specjalista z Ośrodka Leczenia Uzależnień „Virtus” z Białegostoku.

Leczenie depresji oparte na połączeniu leczenia farmakologicznego z psychoterapią przynosi często świetne rezultaty. Podczas terapii psychologicznej specjalista wraz z pacjentem lokalizuje źródło problemów oraz pomaga lepiej zrozumieć siebie. Warto podkreślić, że psychoterapia może być indywidualna bądź grupowa.

Leczenie depresji: Co jeszcze może pomóc?

Depresja to choroba trudna w leczeniu ze względu na to, że wymaga dużej motywacji pacjenta. Warto podkreślić, że skuteczne leczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy nie ulega się zniechęceniu i np. nie przerywa przedwcześnie terapii. Należy także pamiętać, aby uzbroić się w cierpliwość, zarówno działanie leków depresyjnych, jak i psychoterapii nierzadko wymaga czasu, dlatego warto zaczekać na efekty. Z kolei osoba chora może sobie pomóc, jeśli będzie pamiętała o tym, że specjaliści robią wszystko dla jej zdrowia, dlatego należy im ufać i rozmawiać o wszystkich wątpliwościach. Leczenie depresji jest również bardziej skuteczne, gdy metodą małych kroków chory otwiera się na innych i jest aktywny.

Materiał Partnera