Data: 4 lutego 2020 Kategoria: Porady medyczne
demencja

Jak leczyć demencję?

Demencja starcza to przykre schorzenie, które niestety dotyczy wielu osób w podeszłym wieku. Objawia się m.in. trudnościami z zapamiętywaniem i kojarzeniem faktów. W znacznym stopniu obniża komfort życia i negatywnie wpływa na relacje z otoczeniem. Geriatryczni pacjenci z demencją często zamykają się w czterech ścianach, a ich życiu towarzyszy lęk. Jak walczyć z tą chorobą?

Demencja – próba zdefiniowania schorzenia

Opisywana choroba funkcjonuje także pod nazwą „otępienie”. Zespół objawów wywołany jest przez różnego typu uszkodzenia i nieprawidłowości w obrębie mózgu. Prowadzi ona do stopniowego, choć w niektórych przypadkach gwałtownie postępującego upośledzenia funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, mowa, kontrola emocji itd.

Przyczyny rozwoju demencji są różne. Otępienie może być spowodowane problemami naczyniowymi, zwłaszcza spowodowane krwotocznymi lub niedokrwiennymi zmianami w mózgu. Innym potencjalnym powodem mogą być choroby zwyrodnieniowe, takie jak Alzheimer. Do demencji prowadzą niekiedy także cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, HIV, kiła oraz nadużywanie alkoholu.

Czy da się wyleczyć demencję?

Niestety nie da się całkowicie wyleczyć tej choroby. Demencja jest schorzeniem przewlekłym i postępującym. „W początkowej fazie starsza osoba ma tylko niewielkie trudności z codziennym funkcjonowaniem, ale z czasem problemy się pogłębiają i dochodzi do całkowitej utraty samodzielności. Takiego scenariusza można uniknąć, ale potrzebna będzie fachowa pomoc” – wyjaśnia specjalista z Domu Dziennego Pobytu „SENIOREK”.

Jedynym rozwiązaniem jest spowalnianie przebiegu poprzez usprawnianie tych funkcji mózgu, które nie uległy negatywnym przemianom.

Jak radzić sobie z demencją?

Niestety demencja jest chorobą uciążliwą nie tylko dla samego pacjenta, ale także dla rodziny, która najczęściej sprawuje opiekę nad starszą osobą. Ze względu na trudności w wykonywaniu codziennych czynności senior wymaga stałej opieki i wsparcia. Przy tak dużym obciążeniu czasowo-logistycznym trudno jest znaleźć czas na dodatkowe rozwijanie aktywności mózgu u chorego. Zazwyczaj w pierwszej kolejności myśli się o zapewnieniu wyżywienia i higienie, a rzadziej o wspólnym czytaniu, dłuższym rozmawianiu, rozwiązywaniu krzyżówek.

Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnych ośrodków, specjalizujących się w opiece i terapii seniorów. W takich miejscach starsza osoba ma szansę uczestniczyć w zajęciach przywracających lub podtrzymujących sprawność fizyczno-umysłową. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że demencję można znacznie spowolnić różnymi formami terapii, np. ergoterapią, arteterapią, muzykoterapią itd.

W dziennych ośrodkach opieki podopieczni spędzają czas wspólnie, co ma zdecydowanie lepszy wpływ na ich kondycję psychiczną niż samotne spędzanie czasu w domu. Chodzi o to, by schorzenie nie przerodziło się w inne zaburzenia psychiczne, w najgorszym przypadku w depresję.

Materiał Partnera