Data: 4 kwietnia 2019 Kategoria: Porady medyczne

Jak dokonać korekcji wzroku?

Wady wzroku wedle dostępnych statystyk dotykają nawet co drugiego mieszkańca Polski. Większość z nas ma niewielkie wady wzroku, które w żaden sposób nie uniemożliwiają codziennego funkcjonowania, jednak często zdarza się tak, że wada jest na tyle uciążliwa, że musimy podjąć jakieś kroki zaradcze.

Okulary i soczewki

Istnieją różne metody usuwania wady wzroku, jednak większość osób zdecydowanie wybiera mechaniczne sposoby korekcji. Najczęściej wykorzystuje się tutaj okulary oraz soczewki. Ich zaletą jest oczywiście cena. Nawet bardzo dobre okulary w sensie estetycznym i samej marki nie kosztują zazwyczaj więcej niż kilkaset złotych. W przypadku soczewek cena ta jest jeszcze bardziej korzystna dla naszego portfela. Jeśli nie zależy nam tak bardzo na tym, żeby okulary były markowe i przystosowane do naszego wizerunku, to okulary możemy kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Niestety taka metoda korekcji wzroku ma swoje wady. Przede wszystkim jesteśmy zmuszeni do noszenia urządzeń korekcyjnych, co dla wielu osób nie jest komfortowym rozwiązaniem. To problem zwłaszcza tych osób, które są bardzo aktywne fizycznie czy uprawiają sport. Wtedy wada wzroku korygowana urządzeniami z zakresu optyki może nam bardzo przeszkadzać. Problem pojawia się też, kiedy nasza wada wzroku jest bardzo duża, i każda aktywność bez okularów jest właściwie niemożliwa.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera

W takim przypadku warto zastanowić się nad laserową korekcją wzroku. Wadą tego zabiegu jest jego cena. Niestety musimy się tu liczyć z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Trzeba jednak spojrzeć na to, jak na inwestycje. Operacje wykonujemy raz i w ten sposób praktycznie rozwiązujemy problem z wadą wzroku. Wadą zabiegu jest też to, że istnieje niestety wiele przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie tej operacji. Jeśli znajdziemy się w grupie wykluczonej, to wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku jest niemożliwe.

Sam zabieg jest dość prosty i przede wszystkim bezpieczny. Powikłania występują w 0,3% przypadków. Dodatkowo w trakcie samego zabiegu nie będziemy doświadczać bólu, co najwyżej musimy się liczyć z niedogodnościami. Zabieg laserowej korekcji wzroku pozwala nam na zlikwidowanie wady wzroku na poziomie kilku dioptrii, co w większości przypadku oznacza osiągnięcie całkowitej zdolności widzenia, bez konieczności zakładania okularów czy soczewek. Co więcej, nie musimy tutaj kłaść się do szpitala. Do kliniki przychodzimy rano i po kilku godzinach możemy wrócić do domu. Musimy się jednak liczyć, z tym że zmuszeni będziemy do dwutygodniowego zwolnienia na czas rehabilitacji. To najtrudniejszy i najbardziej uciążliwy moment związany z laserową korekcją wzroku. W trakcie rehabilitacji musimy na przykład unikać tarcia oka, zaciskania powiek czy nawet mycia okolic oczu. Nie wolno nam także kąpać się w stawach, rzekach, morzu czy jeziorach. Musimy też nosić na zewnątrz okulary przeciwsłoneczne. Promieniowanie UV jest bowiem bardzo groźne dla naszego operowanego oka. Po kilku miesiącach jednak możemy się cieszyć doskonałym wzrokiem.

Dowiedz się więcej: https://blikpol.pl/wady-wzroku-metody-usuwania

Materiał Partnera