Data: 15 maja 2019 Kategoria: Porady medyczne

Jak dbać o kręgosłup?

Kręgosłup człowieka pełni bardzo ważną funkcję – jest odpowiedzialny za naszą motorykę. Dzięki kręgosłupowi możemy poruszać kończynami oraz utrzymywać prostą postawę. Jego rola jest więc nie do przecenienia. Tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na to, żeby o niego dbać i nie dopuszczać do jego przeciążeń. W jaki sposób możemy dbać o kręgosłup, żeby przeciwdziałać jego przeciążeniom, a w konsekwencji nie dopuszczać do powstawania dolegliwości bólowych?

Negatywne nawyki główną przyczyną obciążeń kręgosłupa

Kręgosłup człowieka jest bardzo twardy i wytrzymały. To dobrze, bowiem dzięki temu jest w stanie spełniać swoją rolę. Niestety my sami nieświadomie często doprowadzamy do jego uszkodzenia lub narażamy go na przeciążenia. Robimy to przede wszystkim poprzez niezwracanie uwagi na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Garbiąc się i krzywo siedząc doprowadzamy bowiem do utraty przez kręgosłup swojej naturalnej elastyczności oraz doprowadzamy do tego, że kręgosłup traci swoją naturalną postawę na rzecz postawy bardziej przygiętej. Konsekwencją takiego działania, po latach będzie odczuwanie przewlekłego bólu kręgosłupa, który stanowi jedną z najbardziej dokuczliwych przypadłości.

O tych mechanizmach, które z czasem doprowadzają do powstawania bólów w okolicach kręgosłupa, wiemy dzięki nowozelandzkiemu fizjoterapeucie Robinowi McKenziemu, który przez lata pracował z pacjentami uskarżającymi się na tego typu dolegliwości, co poskutkowało opracowaniem innowacyjnej metody diagnostyki i leczenia bólów kręgosłupa, nazwanej od nazwiska twórcy metodą McKenziego.

Epidemia krajów Zachodu

McKenzie doprowadził do całkowitej zmiany podejścia do przewlekłych bólów kręgosłupa. Jako pierwszy bowiem zaczął faktycznie dążyć do zlikwidowania przyczyn powstawania bólu, a nie do tłumienia ich objawów. Było to możliwe dzięki odkryciu, że zdecydowana większość bólów kręgosłupa ma podłoże mechaniczne, tzn. jest spowodowana uszkodzeniami w obrębie kręgosłupa, a nie chorobami ogólnoustrojowymi. Dotyczy to ponad 97 proc. pacjentów.

Drugim odkryciem było określenie dokładnych przyczyn powstawania tych uszkodzeń. Okazuje się bowiem że najczęściej do przeciążeń kręgosłupa dochodzi na skutek… nieprawidłowego zgarbienia w pozycji siedzącej. Brzmi nieprawdopodobnie? Ale tak właśnie jest. Sam McKenzie stwierdził wręcz, że bóle karku i krzyża stanowią prawdziwą epidemię Zachodu, bo właśnie mieszkańcy krajów rozwiniętych najczęściej się na nie uskarżają. Jest to oczywiście spowodowane siedzącym trybem życia w krajach Zachodu, gdzie większość mieszkańców wykonuje pracę siedzącą. Jeżeli przy tym nie dbają o utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz o właściwe dostosowanie oparcia fotela, to z czasem kręgosłup straci swoją naturalną postawę i w konsekwencji zaczniemy odczuwać ból.

Więcej na temat przyczyn powstawania bólu kręgosłupa, ich profilaktyce oraz sposobie leczenia, znajdziesz na stronie polskiego Instytutu McKenziego w Poznaniu.

Materiał Partnera