Data: 5 lutego 2018 Kategoria: Porady medyczne

Kiedy iść z dzieckiem do neurologa? Objawy, które wzbudzają podejrzenia

Neurolog jest lekarzem, który zajmuje się układem nerwowym oraz chorobami i wadami tego układu. Kiedy warto iść do niego z dzieckiem?

Nawet u najmłodszych dzieci można zauważyć objawy, które wymagają konsultacji ze specjalistą. Jednym z nich jest neurolog dziecięcy. Oczywiście, wystąpienie niepokojących objawów nie zawsze oznacza, że dziecko ma poważną chorobę, ale potrzebna może regularna rehabilitacja, aby zniwelować problem. Warszawa jest jednym z tych miast, gdzie możemy skorzystać z takich usług, ale dostępne są one także w innych miastach. Zatem, kiedy umówić się do neurologa dziecięcego ze swoim maluszkiem?

Na jakie objawy zwracać uwagę?

Dziecko powinno rozwijać się prawidłowo, ale każde ma swoje indywidualne tempo rozwoju. Oczywiście, maluch nie może powiedzieć nam, że czuje się źle lub ma jakieś problemy, dlatego należy go bacznie obserwować. Jeśli rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości, powinni skonsultować się z lekarzem. Najczęściej na początku jest to pediatra, który następnie może skierować malucha do neurologa dziecięcego, aby ten mógł wykonać szerszy pakiet badań.

Wielu rodziców jednak nie wie, na co dokładnie należy zwracać uwagę. Przede wszystkim powodem do niepokojów mogą być wszelkie odstępstwa od normy związane z zachowaniem dziecka. Przykładem jest utrzymująca się asymetria, czyli dziecko wygina się nadmiernie w jedną stronę, korzysta tylko z jednej rączki, wygina się w łuk do tyłu. W pierwszych tygodniach życia asymetria nie jest niczym nienormalnym, ale jeśli jest ona znaczna i utrzymuje się dłużej, warto udać się do neurologa dziecięcego.

Kolejnym niepokojącym sygnałem są problemy ze skupieniem wzorku u dziecka. Dzieci standardowo od 2-3 miesiąca życia potrafią już skupić wzrok i wodzić nim za różnymi przedmiotami, osobami. Gdy widzimy, że dziecko tego nie robi, także neurolog dziecięcy powinien to zbadać.

Co jeszcze powinien sprawdzić neurolog dziecięcy? Ważne jest obserwowanie, czy dziecko w odpowiednim wieku zaczyna siedzieć i chodzić. Zwykle siadanie następuje około 6. miesiąca życia. Gdy bardzo się spóźnia, wymaga konsultacji z lekarzem. Nie zawsze jest to jednak problem neurologiczny, ale na przykład zbyt dużej wagi.

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe

Główne problemy neurologiczne u małych dzieci wynikają z nieprawidłowego napięcia mięśniowego. Gdy jest ono zbyt duże, wtedy dziecko pręży się i może dojść do utrwalenia nieprawidłowych wzorców ruchowych. Dziecko ma wtedy trudności z siadaniem, chodzeniem, stwarza trudności w karmieniu czy noszeniu. Takie problemy zwykle są następstwem niedotlenienia w okresie okołoporodowym. Wzmożone napięcie mięśni może być też objawem dziecięcego porażenia mózgowego.

Także u dziecka może dojść do osłabionego napięcia mięśniowego. Wtedy także powinien zbadać je neurolog dziecięcy. Maluch wtedy często ma wiotkie ciało, jakby przelewał się przez ręce. Również ma trudności z siadaniem, wstawaniem i chodzeniem.

Jakie leczenie może zalecić neurolog dziecięcy?

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, w większości przypadków problemy neurologiczne u dzieci można łatwo niwelować poprzez odpowiednią rehabilitację dziecięcą. W tym przypadku neurolog dziecięcy zaleca odwiedzenie fizjoterapeuty dziecięcego, który będzie mógł wykonywać ćwiczenia z dzieckiem i nauczyć ich rodziców.

Tylko w niewielu przypadkach przyczyną problemów neurologicznych u dziecka są poważniejsze choroby, na przykład porażenie mózgowe, wady rozwojowe, nowotwory. W takich przypadkach neurolog dziecięcy zaleca kompleksową diagnostykę i dobiera właściwą metodę leczenia, także w współpracy z innymi specjalistami.

Gdzie udać się do neurologa dziecięcego?

Dostanie się do neurologa dziecięcego w dużych miastach jak Warszawa nie jest zasadniczo większym problemem. Możemy wybrać się do niego także prywatnie, gdy nie chcemy czekać przez długi czas na wizytę na NFZ – kolejki sięgają długich miesięcy.

Do zapoznania się ze swoją ofertą zaprasza Centrum Medyczne Balumed z Warszawy, które zajmuje się świadczeniem usług medycznych w zakresie diagnozowania i terapii małych dzieci.

Materiał Partnera