Data: 24 maja 2018 Kategoria: Porady medyczne

Infekcje bakteryjne pochwy – przyczyny i sposoby leczenia

Infekcje bakteryjne pochwy, które objawiają się przede wszystkim nieprzyjemnym świądem i uciążliwymi upławami, zdarzają się stosunkowo często, choć wiele kobiet wstydzi się o nich mówić – a są niestety dolegliwościami nawracającymi. Dlaczego infekcje intymne nawracają, jakie są ich przyczyny i najlepsze, sprawdzone sposoby leczenia? Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla kobiet.

 Przyczyny i objawy infekcji bakteryjnych pochwy

Infekcję intymną, szczególnie w pierwszej fazie, można pomylić z suchością pochwy – kiedy jednak pojawia się zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy, możemy mieć niemalże pewność, że to infekcja bakteryjna lub grzybicza. My skoncentrujemy się na tej pierwszej, jednak postaramy się wspomnieć także o infekcjach grzybiczych.

Śluz z pochwy przyjmuje zwykle białoszary lub żółtawy kolor, gdy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Gdy w śluzie pojawiają się dodatkowo charakterystyczne grudki, które wyglądem przypominają twaróg, oznacza to, że poza bakteriami mamy do czynienia także z grzybami – dowiadujemy się z portalu KobieceSprawy24.pl, który omawia wiele kobiecych problemów intymnych.

Dlaczego pojawiają się infekcje intymne? W pochwie kobiety bytuje wiele bakterii, które stanowią jej naturalną florę. Znajdują się w niej pałeczki kwasu mlekowego, które nadają kwaśny odczyn, a ten chroni przed bakteriami chorobotwórczymi. Gdy jest ich zbyt mało lub nie ma ich wcale, dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy poszczególnymi bakteriami, ponieważ system obronny ciała kobiety przestaje spełniać odpowiednio swoją funkcję. Ryzyko pojawienia się infekcji bakteryjnej pochwy wzrasta, gdy kobieta przyjmuje antybiotyki, stosuje antykoncepcję hormonalną, przechodzi zaburzenia hormonalne, ma infekcje bakteryjne innych narządów (nie tylko tych, które znajdują się blisko wejścia do pochwy, ale też np. ucha, czy gardła), czy cierpi na suchość w pochwie. Ryzyko wzmaga także palenie papierosów.

Jak radzić sobie z infekcją bakteryjną pochwy?

Kiedy pojawią się objawy infekcji intymnej, możemy postarać się znaleźć właściwe rozwiązanie na własną rękę. Dobrze sprawdzają się tu wyroby medyczne, które działają wspomagająco w zapobieganiu nawrotom opryszczki pospolitej typu 2 (HSV-2) i w leczeniu zakażeń bakteryjnych grzybiczych i wirusowych – koniecznie wyroby medyczne w formie miękkiej kapsułki dopochwowej, którą wygodnie można zaaplikować. Jest to alternatywa dla kuracji antybiotykowej. Jeśli ta metoda nie pomoże, koniecznie należy udać się do ginekologa, by sprawdzić, czy aby nie mylimy się w interpretowaniu objawów – ze zdrowiem nie powinno się żartować!

Materiał Partnera