Data: 10 stycznia 2017 Kategoria: Porady medyczne

Ginekologia – charakterystyka

Ginekologia jest ściśle powiązana z położnictwem, a więc obszarem zajmującym się kobietami w okresie od poczęcia przez nie nowego życia przez poród aż do połogu. Stąd też w ofercie gabinetów ginekologicznych prowadzenie ciąży pacjentek to standard. Również trwająca sześć i pół roku specjalizacja na studiach obejmuje obydwie te pokrewne dziedziny.

Kiedy do lekarza

Wizyta u ginekologa może mieć też charakter tzw. prekoncepcyjny, czyli mieć na celu sprawdzenie stanu zdrowia pacjentki pod kątem planowanej ciąży oraz ustalenie wskazań, dzięki którym kobieta będzie mogła jak najlepiej przygotować się do roli przyszłej mamy z medycznego punktu widzenia.

Nie tylko jednak ciąża lub chęć w nią zajścia stanowią dobry powód do odwiedzenia lekarza ginekologa. – Wizyty kontrolne powinny się odbywać mniej więcej co sześć miesięcy, nawet jeżeli kobieta nie obserwuje żadnych konkretnych dolegliwości – mówi lekarka z zespołu specjalistycznych gabinetów lekarskich Sofimed.

Pierwszą taką wizytę należy przeprowadzić w momencie ukończenia przez pacjentkę szesnastu lat lub też w momencie, w którym rozpoczęła ona współżycie seksualne.

Wizyta u ginekologa

Ginekolog zbiera informacje o dacie wystąpienia pierwszej i ostatniej miesiączki, o czasie trwania i regularności cyklu, jak również niektórych chorobach występujących w rodzinie odwiedzającej go kobiety, a także o przebytych schorzeniach i operacjach oraz aktualnie przyjmowanych lekach. Standardowe badanie ginekologiczne polega zaś na umiejętnym, delikatnym uciskaniu jednocześnie powierzchni i wnętrza (przez pochwę) dolnej części jamy brzusznej, a także na wprowadzeniu wziernika, który umożliwia ocenę stanu tarczy szyjki macicy.

Inne badania

Wykonane mogą też zostać inne badania, takie jak cytologia albo badanie piersi. Lekarz może przeprowadzić je sam albo zlecić np. USG albo mammografię. Nauczy też pacjentkę technik samobadania i skontroluje jego poprawność. Poza tym zdecyduje o konieczności wykonania badań specjalistycznych, np. genetycznych w okresie ciąży lub laboratoryjnych (oznaczenie poziomu hormonów we krwi).

Jakie problemy rozwiąże ginekolog

W gabinecie ginekologicznym należy się zjawić, jeśli kobieta odczuwa jakikolwiek dyskomfort w okolicy dróg rodnych. Może to być ból (również bolesne miesiączkowanie), pieczenie, świąd, w trakcie współżycia, po nim lub też całkowicie niezależnie od jego podejmowania. Upławy, nieregularne i obfite krwawienia (także niespodziewane, np. po stosunku czy w środku cyklu), dotkliwa suchość pochwy to również problemy, którym ginekolog będzie w stanie zaradzić.

Inne zagadnienia, z jakimi można się do niego zgłosić, to długotrwała niemożność zajścia w ciążę albo wręcz przeciwnie – potrzeba zastosowania antykoncepcji. Lekarz przedstawi liczne opcje w tym zakresie, a także pomoże dobrać najlepszą dla danej pacjentki metodę, biorąc pod uwagę również takie czynniki jak chociażby problemy z cerą. Mogą one zachodzić na podłożu hormonalnym, a więc być uleczalne właśnie na drodze stosowania właściwej formy antykoncepcji.

Na koniec warto wspomnieć o być może mniej oczywistych aspektach, którymi zajmuje się ginekologia. Chodzi mianowicie o zabiegi eliminujące problem nietrzymania moczu, który dotyczy niemałej liczby kobiet, a także różnego typu zabiegi „odmładzające” okolice intymne, które stają się dzięki nim bardziej elastyczne i nawilżone, co wzmaga chociażby satysfakcję ze współżycia.

Materiał Partnera