Data: 19 października 2016 Kategoria: Porady medyczne
gastroskopia

Gastroskopia. Kiedy udać się na badanie?

Gastroskopia to podstawowe badanie, które pozwala ocenić stan przełyku, żołądka i opuszki dwunastnicy przy pomocy wprowadzanego przez gardło, giętkiego przyrządu zwanego gastroskopem. Wielu pacjentów unika badania chociaż niestety często jest ono konieczne, w celu wykluczenia poważnych powikłań i schorzeń przewodu pokarmowego.

Podstawowe wskazania do wykonania gastroskopii

Na badanie gastroskopowe są kierowane osoby z problemami przewodu pokarmowego.

Problemy te przejawiają się najczęściej w przewlekłych bólach nadbrzusza, mogących wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania żołądka czy dwunastnicy. Gastroskopia to także jedno z podstawowych badań, wykonywanych przy podejrzeniu występowania choroby wrzodowej – twierdzi ekspert Gabinetów Specjalistycznych ,,POLiS Clinic” w Katowicach, świadczących usługi prywatnej opieki lekarskiej.

Gastroskopia a wiek pacjenta

Nie ma wskazań co do wieku, w jakim może być wykonana gastroskopia. Mimo to, na badanie częściej kieruje się osoby dojrzalsze – po 45 roku życia, m.in. z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia chorobowych zjawisk patologicznych. Młodsi pacjenci są poddawani badaniu w ostateczności, po kompleksowym rozpoznaniu i wywiadzie lekarskim.

Wskazania szczegółowe

Do objawów szczególnie niepokojących, które mogą kwalifikować pacjenta na badanie gastroskopowe, należą: znaczna utrata masy ciała, zaburzenia połykania (dysfagia), niedokrwistość oraz występowanie odbijania, zgagi lub krwistych wymiotów.

Przyczyn podobnych dolegliwości może być wiele – począwszy od obecności wrzodów, przez uszkodzenia błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, na chorobach nowotworowych kończąc – dodaje specjalista ,,POLiS Clinic”.

Gastroskopia jako badanie okresowe

Regularnej gastroskopii – w ramach badań okresowych – powinni być poddawani pacjenci szczególnie narażeni na ryzyko wystąpienia nowotworu, np. chorzy z tzw. przełykiem Barretta. Profilaktyczne badania rekomenduje się również osobom po resekcji żołądka, czy też cierpiącym na niedokrwistość złośliwą w przebiegu zanikowego zapalenia błony śluzowej.

Nie warto się bać!

Jak widać, gastroskopia może przyczynić się do wykrycia groźnej choroby. Z badaniem nie powinniśmy zwlekać, zwłaszcza gdy nasz stan zdrowia ulega systematycznemu pogorszeniu. Jeśli obawiamy się korzystać z publicznych placówek medycznych, zawsze istnieje możliwość pójścia do gabinetów prywatnych – takich jak ,,POLiS Clinic” – dysponujących fachową kadrą lekarską i nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. U osób szczególnie źle tolerujących badanie, może być ono przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym, pod nadzorem anestezjologa.

Materiał Partnera