Data: 11 kwietnia 2019 Kategoria: Porady medyczne

Fryzjerze, zadbaj o zdrowie własne i swoich klientów.

Jeśli komuś się wydaje, że praca fryzjera jest łatwa i bezproblemowa, to jest w błędzie. Wiele godzin pacy w niezmiennej pozycji, praca z chemikaliami i detergentami oraz ryzyko wystąpienia chorób zawodowych, to codzienne zagrożenia w pracy fryzjera. Jak im zapobiec?

Choroby zawodowe, na jakie jest narażony fryzjer, to żylaki, stałe bóle w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa czy silne bóle pleców. Nieustannie pochylona sylwetka i pozycja stojąca spowodować mogą zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Do kolejnych zagrożeń należy zaliczyć prace z detergentami dezynfekującymi, ostrymi narzędziami oraz choroby przenoszone przez klientów. Nie bez znaczenia również jest fakt, że wszelkiego rodzaju utrwalacze w aerozolu i farby do włosów wydzielają woń, która w nadmiarze powoduje zawroty głowy, omdlenia czy nudności. Silne związki chemiczne nie są obojętne dla układu oddechowego. Fryzjer musi się zmierzyć w swojej pracy zawodowej z wieloma zagrożeniami również dla klienta. Nagłe omdlenie z ostrymi nożyczkami w dłoni może spowodować skaleczenie klienta. Klient z chorobami skórnymi może przenieść bakterie lub grzyby na narzędzia, a te z kolei mogą dotknąć zdrowego klienta, a także samego fryzjera. Jak przeciwdziałać wszystkim zagrożeniom?

Odpowiednie narzędzia pracy – meble

W celu ochrony własnego zdrowia, fryzjer powinien korzystać z profesjonalnych mebli w swoim zakładzie pracy. Pierwszym i podstawowym jest fotel dla klienta. Odpowiednio regulowany fotel obrotowy spowoduje, że fryzjer z łatwością dopasuje poziom siedziska i pochylenia krzesła do swojego wzrostu. Dzięki temu nie będzie musiał się nachylać i nie zmęczy mięśni kręgosłupa. Zbyt zmęczone mięśnie nie będą utrzymywały poprawnej sylwetki, a ich prace przejmą kręgi szyjne. Konsekwencją pracy w pochylonej pozycji są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, silne bóle pleców, bóle głowy, nudności, a nawet problemy ze wzrokiem i omdlenia.

Rozwiązaniem godnym polecenia dla stałej, niezmiennej pozycji pracy są hokery obrotowe dla fryzjerów. Podczas pracy można na nich spocząć, odsunąć się nogami bez użycia siły (hoker na kółkach), oraz dać odpocząć zmęczonym nogom. Dzięki hokerowi fryzjer uniknie przemęczenia stawów kolanowych, mrowienia w stopach oraz żylaków. Zadaniem hokrea jest zmiana sylwetki i zniwelowanie pochylenia nad klientem. Niżej siedzący fryzjer nie musi schylać się nad głową klienta, dlatego nie naraża kręgosłupa na trwałe uszkodzenie. Wszystkie profesjonalne meble można znaleźć w takim miejscu jak hurtownia fryzjerska.

Ochrona zdrowia przed detergentami

Fryzjer jest narażony na urazy mechaniczne ciała, ale także podlega silnemu wpływowi detergentów, które tworzą szkodliwe opary i negatywnie wpływają na skórę. Dlatego warto zaopatrzyć się w hurtowni fryzjerskiej w stosowne maski ochronne, które zabezpieczą układ oddechowy przed wnikaniem szkodliwych oparów z farb, lakierów czy innych produktów chemicznych. Fryzjer powinien też mieć odpowiedni fartuch oraz rękawiczki ochronne, które zabezpieczą skórę przed szkodliwym działaniem detergentów. Odzież ochronna jest szczególnie przydatna przy bezpośrednim kontakcie skóry z detergentami. Poza tym chroni również fryzjera przed reakcjami alergicznymi. Silne stężenie związków chemicznych prowadzić może do zawrotów głowy i omdleń. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, gdy fryzjer trzyma w dłoni nożyczki, trymer czy maszynkę do golenia.

Ochrona przed roztoczami, grzybami i chorobami

Fryzjer musi również zadbać o zdrowie swoje własne oraz klientów, chroniąc przed drobnoustrojami i chorobami. Przydatne w tym aspekcie są płyny dezynfekujące dostępne w takich miejscach jak hurtownia fryzjerska. Płyny są specjalnie przeznaczane do czyszczenia dużych powierzchni oraz narzędzi typu brzytwa, nożyczki, trymery, noże do maszynek. Przeniesienie chorób skórnych z klienta, który ukrywał ten fakt na innego klienta lub fryzjera, nie jest trudne. Bakterie, grzyby czy inne drobnoustroje w kilka sekund po bezpośrednim kontakcie zadomowią się na narzędziach, a te na powierzchni blatu. Dezynfekcja narzędzi i powierzchni uchroni innych klientów oraz sam zakład przed chorobotwórczymi organizmami, ale co z fryzjerem? Tutaj warto stosować ręczniki, mydła, a przede wszystkim rękawice ochronne. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie jednorazowych kołnierzyków, które są utylizowane zaraz po użyciu. Zarażenie się chorobami skórnymi nie jest trudne, dlatego warto zainwestować środki finansowe w akcesoria ochronne, które dbają o zdrowie fryzjera i zdrowie klientów. Wszelka odzież oraz preparaty są dostępne w hurtowniach fryzjerskich.

Zdrowie fryzjera i jego klientów jest narażone ze względu na czynniki pracy, czyli środki chemiczne oraz ze względu na choroby dermatologiczne czy bakteryjne infekcje. Należyte środki dezynfekujące, odzież ochronna oraz meble ułatwiające pracę fryzjera pomogą zapobiec przykrym skutkom zdrowotnym. Poza tym również ważna jest opinia klientów zakładu fryzjerskiego. Klient, który zaraził się u fryzjera dermatologicznie bakterią, zniszczy wiele lat pracy negatywną opinią, która spowoduje utratę klientów.

Czy praca fryzjera jest prosta? Nie! Codzienne szkodliwe warunki pracy w pozycji stojącej i pochylonej, narażenie na szkodliwe działania detergentów i ich oparów oraz na choroby przenoszone przez klientów, to zagrożenia w pracy fryzjera. Fryzjerze! Zapobiegaj, zamiast leczyć skutki. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich klientów.

Materiał Partnera