Data: 14 października 2016 Kategoria: Porady medyczne
klimatyzacja

Fakty i mity na temat wpływu klimatyzacji na zdrowie

Klimatyzacja coraz częściej pojawia się w biurach i domach. Stykamy się z nią w samochodach i centrach handlowych. I nierzadko chwalimy za zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, gdy szukamy schronienia przed upałem. Mimo to, wokół klimatyzacji urosło wiele mitów dotyczących jej wpływu na zdrowie człowieka. Czy rzeczywiście klimatyzacja jest dla nas niebezpieczna?

Klimatyzacja a przeziębienia

Wiele osób twierdzi, że klimatyzacja w biurze, w domu, czy w samochodzie powoduje przeziębienie. Trudno jednoznacznie zaprzeczyć, bo faktycznie, wiele osób ma tendencję do ustawiania klimatyzacji na maksymalne chłodzenie, co może prowadzić do szoku termicznego lub przeziębienia organizmu. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco, a my wchodzimy do wychłodzonego pomieszczenia. Nie jest to jednak wina samej klimatyzacji, a jedynie tego, że nie każdy korzysta z niej prawidłowo. Różnica między temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu a temperaturą na zewnątrz nie powinna być wyższa niż 6 stopni Celsjusza.

Klimatyzacja to źródło pleśni i grzybów

I znowu: może się tak zdarzyć, ale tylko w przypadku klimatyzacji zaniedbanej, rzadko czyszczonej (a w niektórych przypadkach w ogóle). Klimatyzacja schładza wilgotne powietrze, które skrapla się na jej częściach. Jeśli nie czyścimy klimatyzacji powstają grzyby i pleśń, które przecież uwielbiają wilgoć. Dlatego, aby odpowiednio zadbać o klimatyzację i uniknąć nieprzyjemnego zapachu, należy stosować specjalne preparaty. Najlepiej zapytać sprzedawcę, u którego zamawiamy system wentylacyjny, np. A-Tec Systemy Instalacyjne Sp. z o.o. o to, jakich preparatów do czyszczenia tego konkretnego urządzenia powinniśmy używać.

Klimatyzacja wysusza powietrze

To prawda, klimatyzacja schładza powietrze, czego efektem ubocznym jest „wyciąganie” części wody z powietrza. Przez to osoby wrażliwe lub długo pracujące w klimatyzowanym pomieszczeniu mogą odczuwać dyskomfort i pieczenie oczu. Dlatego, niektóre systemy klimatyzacyjne produkowane są już z wbudowanym nawilżaczem. Możemy też uruchomić taki nawilżacz niezależnie od klimatyzacji.

Materiał Partnera