Data: 12 listopada 2019 Kategoria: Porady medyczne
endoskopia kolonoskopia

Endoskopia. Jak przygotować się do badania?

Endoskopia jest zabiegiem mającym na celu wykrycie zmian chorobowych, pobranie materiału do badania, a nawet przeprowadzanie mało inwazyjnych zabiegów. Polega na wprowadzeniu do wnętrza ludzkiego ciała specjalnej sondy wyposażonej w kamerę umożliwiającą precyzyjne zdiagnozowanie pacjenta. Sonda jest również wyposażona w kanał narzędziowy, przez który można wprowadzić narzędzia niezbędne do wykonania czynności chirurgicznych. Jak przygotować się do badania endoskopowego?

Rodzaj endoskopii

Endoskopia obejmuje wiele rodzajów badań, zależnie od tego, jaki narząd ciała jest przedmiotem badania. Wyróżnia się:

 • gastroskopię, czyli badanie górnego odcinka dróg pokarmowych,
 • ezofagoskopię, czyli badanie wewnętrznych ścian przełyku,
 • rektoskopię, czyli badanie błony śluzowej jelita grubego, w szczególności odbytu oraz esicy,
 • bronchoskopię, czyli badanie wnętrza tchawicy i oskrzeli.

Każdy z rodzajów endoskopii wymaga właściwego przygotowania. Poznajmy zalecenia dotyczące gastroskopii, ezofagoskopii, rektoskopii oraz bronchoskopii.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Badanie górnego odcinka dróg pokarmowych pozwala lekarzowi stwierdzić, w jakim stanie jest przełyk, żołądek oraz dwunastnica. Endoskop wprowadza się przez usta, po uprzednim znieczuleniu gardła pacjenta.

W jaki sposób należy przygotować się do gastroskopii?

 • przez sześć-osiem godzin przed badaniem nie można niczego jeść ani pić. Zabronione jest również żucie gumy,
 • przez cztery godziny przed badaniem nie można palić papierosów,
 • nie należy odstawiać stale przyjmowanych leków. Można je połknąć z niewielką ilością wody,
 • należy wyjąć protezy zębowe, które mogą utrudniać wprowadzenie endoskopu.

Ważne jest również dobre nastawienie pacjenta. Nie można się denerwować. Jeśli pacjent jest zestresowany, lekarz może podać mu środek uspokajający – dodaje nasz ekspert z gabinetu chirurgicznego z pracownią endoskopii dr n. med. Krzysztofa Dudka.

Jak przygotować się do ezofagoskopii?

Badanie wewnętrznych ścian przełyku ma na celu ocenę stanu przełyku i wykrycie schorzeń, takich jak stan zapalny, żylaki przełyku, nowotwory, polipy czy owrzodzenia. Endoskopia przełyku może być wykonana z użyciem wziernika giętkiego lub sztywnego. W przypadku ezofagoskopii z wziernikiem giętkim wystarczy znieczulenie miejscowe i leki uspokajające. U pacjentów, u których wykonuje się ezofagoskopię przy użyciu wziernika sztywnego, konieczne jest znieczulenie ogólne.

W jaki sposób należy przygotować się do ezofagoskopii?

 • przez cztery-sześć godzin przed zabiegiem nie można niczego jeść ani pić,
 • stale przyjmowane leki należy połknąć z niewielką ilością wody,
 • trzeba usunąć protezy zębowe.

Po badaniu, tak jak w przypadku każdej endoskopii z wprowadzaniem wziernika przez usta, należy powstrzymać się od jedzenia do czasu ustąpienia działania znieczulenia.

Jak przygotować się do rektoskopii?

Celem rektoskopii jest zbadanie błony śluzowej odcinka jelita grubego i sprawdzenie, czy nie powstały zmiany o podłożu zapalnym, wrzodowym bądź nowotworowym. Rektoskop wprowadza się przez odbyt, co może dawać pewne uczucie dyskomfortu. Rektoskopia trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Jeśli to konieczne, pacjent otrzymuje środki uspokajające. W razie gdy jest nadwrażliwy na dolegliwości bólowe, lekarz może zlecić również podanie mu środków przeciwbólowych.

W jaki sposób należy przygotować się do rektoskopii?

 • w dniu badania należy być na czczo,
 • dzień przed badaniem powinno się wypić dużą ilość płynów,
 • wieczorem trzeba zażyć środek przeczyszczający X-Prep, który jest dostępy w aptekach bez recepty.

Jak przygotować się do bronchoskopii?

Bronchoskopię wykonuje się u pacjentów, którzy cierpią na długotrwałe schorzenia tchawicy i oskrzeli. Przed badaniem lekarz podaje pacjentowi środki uspokajające oraz zmniejszające nadmierne wydzielanie śluzu. Konieczne jest także znieczulenie nosa i gardła, a w szczególnych przypadkach zastosowanie znieczulenia ogólnego.

W jaki sposób należy przygotować się do bronchoskopii?

 • w dniu badania należy być na czczo. Nie można jeść co najmniej przez 8 godzin przed zabiegiem i pić co najmniej 6 godzin przed zabiegiem,
 • 24 godziny przed zabiegiem nie można palić papierosów,
 • należy usunąć protezy zębowe.

Jeśli to konieczne, należy poddać się badaniom i we wskazany sposób przygotować się do nich. Wczesne wykrycie nawet groźnych schorzeń może uratować nasze zdrowie i życie.

Materiał Partnera