Data: 18 stycznia 2018 Kategoria: Porady medyczne

Choroby serca i nerek – leczenie i zależności

Nasze zdrowie i samopoczucie zależy od skuteczności współpracujących ze sobą układów narządów, dlatego często problemy z funkcjonowaniem jednych mają wpływ na pracę kolejnych. Przykładem są chore nerki, które nie tylko niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie, ale często też powodują problemy z pracą serca. Dzieje się tak dlatego, że niesprawne nerki nie są w stanie we właściwy sposób produkować moczu i oczyszczać naszego organizmu. Zaczyna się w nim gromadzić woda i sól, a to z kolei podnosi nam ciśnienie tętnicze, co dla serca oznacza przeciążenie. Co warto wiedzieć o zależności chorób nerek i serca?

Niewydolność nerek

Niewydolność nerek to upośledzenie funkcji tych narządów, które objawia się przede wszystkim gromadzeniem produktów przemiany materii we krwi, a także zmniejszeniem ilości oddawanego moczu. Ze względu na tempo powstawania choroby, dzielimy ją na niewydolność ostrą i przewlekłą. Przy obu postaciach często dochodzi równocześnie do zaburzeń funkcji układu krążenia – mówi nam specjalista chorób wewnętrznych, dr Artur Grodzki z Warszawy. Ostra niewydolność nerek jest wynikiem zmniejszonego przepływu krwi przez nerki. Naczynia tętnicze są niedostatecznie wypełnione krwią. Przewlekła niewydolność nerek pojawia się wskutek postępującego (a także nieodwracalnego) upośledzenia funkcji tych narządów. Jest to choroba, która przyczynia się do powstawania chorób wieńcowych i niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, a często także do miażdżycy.

Badania serca

Jeśli u pacjenta została postawiona diagnoza dotycząca niewydolności nerek, bardzo ważne jest, by zadbać także o badania serca. Często wystarczy jedna wizyta w gabinecie lekarza, czy skorzystanie z pomocy specjalisty, który oferuje wizyty domowe, by stwierdzić, czy z naszym sercem jest wszystko  w porządku. Lekarz może wykonać EKG w domu pacjenta i zmierzyć ciśnienie. Jeżeli choroba nerek rzeczywiście wpłynęła na serce i układ krwionośny negatywnie, konieczna będzie dalsza, dokładniejsza diagnostyka i wdrożenie odpowiednich leków. Zawsze należy też pamiętać o dopytaniu lekarza o właściwą dla nas dietę. Przy leczeniu niewydolności nerek należy ograniczyć spożywanie białka i stosować w swojej diecie wyłącznie białko pełnowartościowe, czyli jajka i mleko. Większość energii, jaką dostarczamy sobie z pożywieniem, powinna pochodzić z tłuszczów roślinnych i węglowodanów. Dobrym rozwiązaniem jest wyeliminowanie z diety tłuszczów zwierzęcych. Zawsze trzeba także pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, którą zalecił nam lekarz specjalista.

Materiał Partnera