Data: 28 kwietnia 2016 Kategoria: Porady medyczne
urzadzenia medyczne

Domowe urządzenia medyczne

Zdrowie to prawdziwy skarb. Wie o tym każdy, kto chociaż raz w życiu zapadł na poważną chorobę. Z pomocą przychodzi nam współczesna technika, dzięki której dysponujemy szerokim wachlarzem domowych urządzeń medycznych. Pomagają one w wykryciu pierwszych symptomów choroby oraz w samym leczeniu. Poniżej przedstawiamy wybrane typy urządzeń, o które mogą Państwo uzupełnić swoją apteczkę.

Termometry

Jest to urządzenie absolutnie podstawowe, które powinno znajdować się w każdym domu. Pomiar temperatury ciała jasno określa, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, czy też rozwija się w nim ognisko chorobowe. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów termometrów. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się termometry rtęciowe. Obecnie są one wypierane przez elektroniczne odpowiedniki – przez wielu uważane za wygodniejsze i bezpieczniejsze w użyciu.

Ciśnieniomierze

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, dotykająca osób w każdym wieku. Problemy z ciśnieniem często są wykrywane dopiero, gdy w organizmie wystąpi konkretna szkoda – warto więc diagnozować je zawczasu. Ciśnieniomierze gwarantują wysoką dokładność pomiarów ciśnienia krwi i tętna. Co ważne, pomiary dokonywane w warunkach domowych są często bardziej miarodajne, niż te z gabinetów lekarskich (np. z uwagi na stres pacjenta). Można ich dokonywać na bieżąco, w różnych porach dnia, tak aby osiągnąć najbardziej obiektywne wyniki.

Inhalatory

Domowe inhalacje to świetnie rozwiązanie dla osób, cierpiących na przewlekłe infekcje i problemy z drożnością dróg oddechowych. Wdychanie specjalnych roztworów , aerozoli czy wód mineralnych może być zbawienne dla organizmu i stanowić udane uzupełnienie dla terapii lekowych. Utarło się twierdzenie, że z inhalatorów korzystają głównie dzieci. Nic bardziej mylnego. Z narzędzi tych, z równie dobrym skutkiem, mogą uczynić użytek osoby dorosłe.

Glukometry

Glukometry to przyrządy służące do oznaczania poziomu glukozy we krwi. Używane są przez cukrzyków, ale także osób na cukrzycę narażone – np. takie, u których stwierdzono nieprawidłową glikemię na czczo. Badanie poziomu glukozy, podobnie jak w przypadku ciśnienia, może pomóc we wczesnym wykryciu choroby, minimalizując jej niszczące skutki. Na rynku dostępnych jest wiele domowych glukometrów. W trosce o poprawność pomiarów warto wybrać taki, który posiada wszystkie niezbędne certyfikaty.

Gdzie nabyć?

Podstawowe urządzenia medyczne, podobnie jak lekarstwa, mogą Państwo nabyć w każdej, dobrze wyposażonej aptece. Takim, godnym polecenia miejscem, jest np. sieć aptek św. Barbary, znajdująca się w Knurowie i okolicach.