Data: 12 kwietnia 2018 Kategoria: Porady medyczne
kabina

Do czego służy kabina akustyczna?

Kabiny akustyczne do badań audiometrycznych to specjalne pomieszczenia, w których badana osoba odizolowana jest od dźwięków z otoczenia. Wykorzystywane są do audiometrii tonalnej i słownej, która ma za zadanie wykrywanie wad słuchu i zmian zachodzących w zdolności odbierania wrażeń słuchowych.

Kabiny akustyczne wykorzystywane są do audiometrii, czyli jednego z najpopularniejszych badań słuchu. Badanie audiometrem pozwala zbadać poziom rozumienia tonów, mowy oraz ocenić stan układu przewodzącego i ucha środkowego. Do wykonania tego badania niezbędna jest tzw. „kabina ciszy” czyli kabina audiometryczna.

Charakterystyka kabin akustycznych

Kabiny akustyczne zwane też audiometrycznymi zaliczamy do grona wyrobów medycznych. Dlatego muszą spełnić rygorystyczne normy jakościowe. Skonstruowane są z czterech segmentów ściennych, segmentu podłogowego i sufitowego. Taka konstrukcja pozwala na łatwy montaż w dowolnym pomieszczeniu. Segmenty kabiny są konstrukcjami wielowarstwowymi drewniano-płytowymi wypełnionymi materiałami o dużej skuteczności tłumienia dźwięków. Segment czołowy wyposażony jest w tablicę instalacji audiometru, zamykane drzwi oraz dźwiękoszczelne okno pozwalające na kontakt wzrokowy z badana osobą. Kabina posiada wytłumiony układ wentylacji wyciągowej zapewniający dostęp powietrza.

Jak dodaje specjalista z firmy Audiologia.eu: W przypadku konstrukcji kabin najważniejsza jest izolacyjność kabiny według poziomu dźwięku, która wynosi średnio 41dB. Żeby ją zagwarantować gotowe kabiny poddawane są badaniom izolacyjności zlecanym specjalistycznym ośrodkom.

Kabiny akustyczne do badań audiometrycznych znajdziemy najczęściej w ośrodkach zdrowia oraz placówkach badania słuchu.

Inne zastosowania

Innym rodzajem kabin akustycznych są kabiny stosowane w studiach nagraniowych. Mają za zadanie zapewnić wysoką jakość nagrań mikrofonowych. Polecane są przede wszystkim do pomieszczeń nie posiadających odpowiedniej adaptacji akustycznej. Dzięki ich zastosowaniu, redukujemy pogłos, dudnienie na nagraniach oraz poprawiamy czytelność i barwę nagrania. W odróżnieniu od kabin audiometrycznych, kabiny akustyczne do celów nagraniowych mogą być też mobilne, dzięki czemu możemy je rozłożyć w miejscu przeprowadzenia nagrania.

Do wykonania takich kabin wykorzystuje się często wełnę mineralną przeznaczoną do zastosowań akustycznych. Jest ona skuteczniejsza niż tradycyjne pianki czy gąbki.

Materiał Partnera