Data: 24 czerwca 2020 Kategoria: Porady medyczne
migrena

Dlaczego nie należy lekceważyć migreny?

Do niedawna słowo “migrena” było dość enigmatycznie brzmiącym określeniem na ból głowy. Rozwój medycyny pozwala jednak na coraz lepsze rozpoznanie tej choroby, nie tylko jej podłoża, ale też możliwych powikłań. Skuteczna diagnostyka umożliwia osobom cierpiącym na migrenę podjąć działania, które pozwolą na opanowanie choroby, złagodzenie jej objawów i uniknięcie przykrych skutków lekceważenia tego schorzenia.

Czym jest migrena?

Niegdyś mianem “migreny” określano bóle głowy nieznanego pochodzenia, dzisiaj ta jednostka chorobowa jest lepiej znana, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na szybszą diagnostykę i skuteczną pomoc. Czym w takim razie jest migrena i jak się ona objawia?

Skojarzenie migreny z bólem głowy jest słuszne, jednak nie jest to jedyny objaw tego schorzenia neurologicznego. – Tłumaczy ekspert z Gabinetu Neurologicznego w Poznaniu prof. dr hab. Wojciech Kozubski. – Napadowi, który trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin, może towarzyszyć również zwiększona wrażliwość na bodźce, takie jak światło, dźwięk i zapach, a dodatkowo pojawiają się także objawy ze strony układu pokarmowego, np. mdłości, wymioty czy brak apetytu. Wyjątkowo uciążliwa jest również dla pacjenta tzw. aura, z którą wiążą się zaburzenia wzroku i problemy z koncentracją.

Kolejne badania prowadzone nad rozpoznaniem przyczyn migreny pozwalają na wdrażanie coraz to nowszych środków, w tym farmakoterapii, które pomagają skutecznie walczyć z atakami. Podstawę stanowią tu leki przyjmowane doraźnie w trakcie ataków oraz profilaktycznie pomiędzy nimi, ale nie bez znaczenia jest również zmiana stylu życia, w tym wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, ograniczenie spożywania alkoholu i poprawa jakości snu.

Skutki migreny

Lekceważenie migreny może skutkować przejściem choroby w postać przewlekłą, przedłużaniem się stanów migrenowych, a także znacznym nadużywaniem leków przeciwbólowych przez pacjentów. Ponadto może dojść również do pojawienia się drgawek, a nawet do udaru mózgu. Chociaż jednak migrena w oczywisty sposób negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, to nie można lekceważyć konsekwencji tej choroby nie tylko dla organizmu pacjenta, ale także dla jego życia rodziny, społeczności, a nawet miejsca pracy. Trzeba bowiem pamiętać, że nawracające napady migrenowe w znacznym stopniu zakłócają normalne funkcjonowanie osoby, która w związku z nasilającym się bólem głowy i towarzyszącymi objawami nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków zawodowych i w pełni uczestniczyć w życiu rodzinnym i społecznym. W związku z tym nieraz dochodzi do zjawiska wykluczenia pacjenta z codziennych czynności. Takie konsekwencje może mieć w szczególności przewlekła postać migreny, gdzie częstotliwość ataków jest bardzo duża. To z kolei wiąże się z wysokim kosztem gospodarczym. Jeśli więc dręczą nas napadowe bóle głowy, warto skonsultować to z neurologiem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i dobierze skuteczne metody leczenia.

Materiał Partnera