Data: 22 lutego 2019 Kategoria: Porady medyczne

Dlaczego należy regularnie odwiedzać ginekologa?

Podobnie jak w przypadku gabinetu stomatologicznego, tak i gabinet ginekologiczny należy odwiedzać regularnie, przynajmniej raz na pół roku – niezależnie od tego, czy dzieje się coś niepokojącego czy nie. W obu przypadkach bowiem do czynienia mamy z takimi rejonami ciała, które niełatwo skontrolować samemu, a które jako narażone na rozmaite dolegliwości długo niedające o sobie znać, kontrolować po prostu trzeba.

Ból, pieczenie, swędzenie tudzież innego typu dyskomfort w okolicach intymnych to niewątpliwie sygnały, które powinny skłonić nas do odwiedzenia ginekologa. Istnieje też jednak wiele typowych dla tego obszaru przypadłości, których objawy łatwo przegapić. Tymczasem rozwój niektórych schorzeń potrafi doprowadzić do bezpłodności, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Wyposażony w odpowiedni sprzęt, doświadczony specjalista będzie natomiast w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości na etapie, w którym leczenie nie stanowi większego problemu oraz znacznie lepiej rokuje.

Regularna cytologia

Rak szyjki macicy jest tego świetnym przykładem. Nowotwór ten może się pojawić u każdej kobiety, nie dając o sobie znać nawet przez pierwszych dziesięć lat. Wykryć go można jednak bardzo szybko i łatwo dzięki bezbolesnemu badaniu zwanemu cytologią. Polega ono na pobraniu z pochwy materiału, który następnie przekazywany jest do laboratorium i analizowany pod mikroskopem. Cytologia jest jednym z podstawowych badań przesiewowych w ginekologii i jako taka z pewnością czeka nas, jeśli będziemy regularnie stawiać się u lekarza tej specjalizacji.

Pozostałe badania

Cytologię jednak wykonuje się z reguły raz na kilka lat. To jednak zdecydowanie zbyt dużo jak na odstęp pomiędzy kolejnymi wizytami u ginekologa. Podczas każdego (mającego miejsce średnio co pół roku) spotkania z nim powinno się odbyć także rutynowe badanie, dzięki któremu wykryć można chociażby torbiele lub mięśniaki.

Może ono także stanowić podstawę do skierowania na USG albo kolposkopię, które dają jeszcze bardziej dokładny obraz sytuacji – słyszymy dodatkowo w białostockim gabinecie ginekologiczno-położniczym dr Anny Kluz-Kowal.

Nie tylko przydatki

Znajdując się pod stałą opieką ginekologa, liczyć możemy też na regularne wystawianie skierowań na badania takie jak mammografia czy USG piersi. Biust bowiem również podlega ginekologicznej kontroli, która podczas rutynowych wizyt przybiera formę tzw. badania palpacyjnego. Podobnie jak rak szyjki macicy, również rak piersi jest zaś nowotworem, którego terapia bardzo dobrze rokuje, o ile rozpocznie się odpowiednio wcześnie, w niezbyt zaawansowanym stadium choroby.

Skarbnica wiedzy

Regularne wizyty u ginekologa są poza tym doskonałą okazją, by uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na wszelkie pytania z zakresu zdrowia i higieny intymnej, antykoncepcji, ciąży (i przygotowania do niej) czy menopauzy. Doświadczony specjalista, który kształcił się w swoim zawodzie przez wiele lat, będzie znacznie lepszym źródłem wiedzy w tych sprawach niż komentarze na forach internetowych.

Materiał Partnera