Data: 14 maja 2018 Kategoria: Porady medyczne
chore-dziecko

Dlaczego lepiej nie przyprowadzać chorego dziecka do przedszkola?

Przedszkola gwarantują rodzicom, że w ich placówkach dzieciom nic nie grozi. Dotyczy to również zdrowia maluchów, dlatego też rodzic, który przyprowadza do przedszkola chore dziecko nie tylko stwarza zagrożenie dla innych pociech, ale również naraża swoje dziecko na groźne powikłania. Dlaczego jeszcze chore dziecko nie powinno być przyprowadzane do przedszkola?

Regulamin przedszkola a chore dziecko

Zapracowani rodzice notorycznie przyprowadzają do przedszkoli chore dzieci. Opiekunowie tłumaczą to obowiązkami zawodowymi, brakiem niani itp. Niestety, taka sytuacja stwarza problem, w wyniku którego bardzo często dochodzi do napięć w relacji rodzic-placówka przedszkolna. Przyprowadzenie chorego dziecka może się wiązać z odmową przyjęcia go na pobyt dzienny do placówki, co nierzadko wywołuje protesty rodziców. Należy jednak pamiętać, że każde przedszkole uwzględnia taką sytuację w regulaminie, który podczas zapisów pociechy do przedszkola rodzice zaakceptowali i podpisali.

Chory przedszkolak stwarza zagrożenie

Warto podkreślić, że opiekunki w przedszkolu naprawdę rozumieją trudności, z jakimi borykają się rodzice podczas choroby malucha, jednak muszą one dbać o dobro każdego dziecka przebywającego w placówce i robić wszystko, aby nie doprowadzić do zarażenia zdrowych przedszkolaków. Chore dziecko w przedszkolu jest po prostu zagrożeniem dla innych pociech, dlatego też powinno podczas choroby przebywać w domu.

Kiedy dziecko powinno zostać w domu?

W naszym przedszkolu zgodnie z regulaminem nie przebywają dzieci chore. Obowiązkiem rodziców jest nieprzyprowadzanie dzieci, które są przeziębione lub chore, mają objawy takie jak np. katar, gorączka, kaszel bądź są w trakcie leczenia antybiotykowego. Warto jednak podkreślić, że powyższe objawy nie dotyczą dzieci, które mają alergie – tłumaczy opiekunka z przedszkola „Elfik” w Sosnowcu.

Wszystko dla dobra chorego dziecka

Należy podkreślić, że placówka przedszkolna funkcjonuje na takich zasadach nie dlatego, że nie chce wspierać rodziców, a dlatego, że zależy jej na dobru dziecka. Warto zaznaczyć, że często opiekunowie przyprowadzają do przedszkola dzieci, które wymagają nawet specjalistycznego leczenia. Pracownicy przedszkola nie mogą podać dziecku żadnych leków, dlatego stan chorego malucha po takim całodziennym pobycie w przedszkolu może ulec znacznemu pogorszeniu, a tym samym zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego też rodzice nie powinni bagatelizować objawów choroby i zamiast do przedszkola – udać się z chorym przedszkolakiem do lekarza.