Data: 27 lipca 2016 Kategoria: Porady medyczne
biofeedback

Diagnoza przed terapią EEG Biofeedback – neuroobrazowanie mózgu

Mimo wielu lat badań, ludzki mózg oraz procesy w nim zachodzące nadal stanowią w znacznej mierze zagadkę dla naukowców. Do tej pory nie udało się stworzyć komputera, który byłby w stanie w pełni naśladować jego funkcjonowanie. Jednak mimo to i mimo faktu, że większość procesów zachodzących w naszym mózgu zachodzi bez użycia świadomości, to już dziś znane są metody, które pozwalają „uczyć” mózg reagowania zgodnie z naszą wolą. Jedną z tych metod jest biofeedback.

Czym jest biofeedback?

Biofeedback, nazywany również biologicznym sprzężeniem zwrotnym, jest formą terapii, polegającą na dostarczaniu pacjentowi informacji o aktywności jego mózgu. To z kolei pozwala wpływać na przebieg procesów, które normalnie znajdują się poza kontrolą.  Jedną z form tego rodzaju terapii jest EEG biofeedback, zwany również neurofeedbackiem. Polega on na monitorowaniu fal mózgowych, wytwarzanych podczas konkretnych typów aktywności np. fal alfa podczas relaksu lub fal delta, powstających w trakcie głębokiego snu. Terapia odbywa się z wykorzystaniem wzmacniacza fal EEG – za pomocą elektrod przyczepianych do głowy pacjenta urządzenie zbiera informacje o aktywności mózgu, a następnie przetwarza je na grafikę zrozumiałą dla pacjenta, np. obraz poruszającego się samochodu (typ gry) lub dowolną animację. Zadaniem pacjenta jest sterowanie falami mózgowymi w taki sposób, by samochód jechał. W ten sposób możliwe jest nauczenie się świadomego wywoływania odpowiednich stanów psychofizjologicznych. Metoda ta znajduje zastosowanie w leczeniu takich dolegliwości jak ADHD, dysleksja, nerwice, depresja, stany lękowe.

Diagnostyka przed EEG biofeedbackiem

Skuteczność metody EEG biofeedback zależy w dużej mierze od właściwego zmapowania mózgu, czyli określenia obszarów, które powinny zostać poddane oddziaływaniu terapeutycznemu. Dlatego przed rozpoczęciem terapii konieczne jest przeprowadzenie neuroobrazowania mózgu. Badanie odbywa się z wykorzystanie czepka z co najmniej dziewiętnastoma elektrodami (dlatego nazywane jest ono badaniem 19-kanałowym pełnoczepkowym), które zbierają dane o aktywności mózgu poddanego różnego rodzaju bodźcom. Uzyskane w ten sposób informacje są następnie poddane analizie przy pomocy specjalistycznego programu, np. Win EEG firmy Mitsar.

W Polsce jednym z pierwszy ośrodków, który wyspecjalizował się w prowadzeniu terapii metodą biofeedback  jest Biomed Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii, który pierwsze zajęcia tą metodą rozpoczął w 2002 roku.

Materiał Partnera