Data: 6 września 2017 Kategoria: Porady medyczne

Diagnostyka nowotworów układu moczowo-płciowego

Do nowotworów układu moczowego zaliczanych jest kilka jednostek chorobowych, między innymi nowotwory nerek, pęcherza moczowego oraz moczowodu. Specjaliści zgodnie twierdzą, że przypadki te należą do najbardziej skomplikowanych – główną przyczyną tego stanu rzeczy jest utrudniona diagnostyka. Przebieg choroby jest przez większość czasu bezobjawowy, ewentualne objawy z kolei brane są często mylnie za efekt zapalenia układu moczowego.

Rak nerki

Nowotwory nerki stanowią blisko 3% wszystkich nowotworów, rocznie w Polsce odnotowuje się blisko 4,5 tysiąca nowych zachorowań – mówi urolog, dr Marek Górecki.

Wyróżnić można wiele czynników zwiększających ryzyko pojawienia się nowotworu, są to między innymi otyłość, palenie tytoniu oraz nadciśnienie tętnicze. W około 3% przypadków nowotwór ma podłoże genetyczne. Najczęściej nowotwór dotyka mężczyzn w wieku od 60 do 70 lat. We wczesnej fazie rozwoju daje objawy bardzo podobne do innych schorzeń, między innymi stany zapalne, bóle w okolicy lędźwiowej oraz kamicę. U niewielu pacjentów obserwuje się krwiomocz, jednak jeśli wystąpi, wymaga bardzo szczegółowej diagnostyki onkologicznej. Jeśli istnieje najmniejsze podejrzenie w kierunku raka nerki, podstawowym badaniem obrazowym jest ultrasonografia. Jeśli badanie da wynik pozytywny i guz zostanie wykryty, dalsze badania obejmują wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy mniejszej, RTG klatki piersiowej, badania morfologiczne, biochemiczne oraz przesiew moczu. Jeśli objawy sugerują rozsiew, dodatkowo wykonuje się obrazowanie mózgu i scyntygrafię kości

Rak pęcherza

Najczęściej obserwowany jest u mężczyzn między 50 a 60 rokiem życia, jednak może wystąpić w każdym wieku. Pod względem zachorowalności zajmuje on czwarte miejsce, zaś pod względem ilości zgonów – piąte. Bardzo duży wpływ na jej rozwój ma palenie tytoniu oraz często zmiany partnerów seksualnych. Pierwszym objawem jest krwiomocz, a także takie dolegliwości jak często oddawania moczu, parcie na mocz, kurcze pęcherza czy dysuria. W zaawansowanym stadium pojawiają się bóle w okolicy nadłonowej i lędźwiowej, powiększone węzły chłonne, obrzęk kończyn oraz wyczuwalny guz okolicy nadłonowej. Jeśli pacjent skarży się na krwiomocz, który nie ma żadnej innej przyczyny, w pierwszej kolejności wykonywane jest badanie moczu z oceną cytologiczną oraz ultrasonografia jamy brzusznej z oceną nerek, pęcherza i stercza. Dalej przeprowadza się badania takie jak trójfazowa tomografia komputerowa oraz badania histopatologiczne wycinków pobranych w trakcie cystoskopii.

Nowotwory złośliwe

Należą do najrzadszych nowotworów układu moczowego, występują zazwyczaj po 50 roku życia – dwukrotnie częściej dotykają mężczyzn, niż kobiet. Najczęstsze objawy to krwiomocz oraz kolka nerkowa i bóle okolicy lędźwiowej. Diagnostyka to w pierwszej kolejności urografia. Innymi badaniem jest cystoskopia oraz ureteropielografia.

Materiał Partnera