Data: 27 czerwca 2016 Kategoria: Porady medyczne
diagnoza prostaty

Diagnostyka chorób prostaty

Problemy z oddawaniem moczu to zwykle pierwszy objaw nieprawidłowości funkcjonowania prostaty, który odczuwają mężczyźni. Obawiając się procesu diagnostyki, często lekceważą problem, co stanowi duże ryzyko. Jak dokładnie wygląda diagnostyka chorób prostaty i dlaczego nie wolno unikać badan profilaktycznych?

Podstawowy wywiad lekarski

Na początku wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad na temat jego dolegliwości oraz ogólnego stanu zdrowia. Profesjonalny specjalista powinien zapytać, czy dotyczą nas inne choroby, czy przechodziliśmy w przeszłości zabiegi lub operacje, jakie bierzemy leki – podkreśla przedstawiciel Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed z Krakowa. W czasie wywiadu zbierane są informacje, które pozwalają wypunktować które z najczęstszych objawów chorób prostaty dotyczą danego pacjenta. Pytania dotyczą problemów z oddawaniem moczu w czasie ostatniego miesiąca, na przykład jak często zdarzał się przerywany czy osłabiony strumień moczu lub jak często pojawiała się nagła i silna potrzeba opróżnienia pęcherza.

Badania diagnostyczne

Do oceny wielkości gruczołu krokowego wykorzystywane jest badanie per rectum. Pozwala ono sprawdzić, czy prostata jest jednorodna, symetryczna i czy nie ma przerostów. Jeżeli są ku temu przesłanki, pacjent otrzymuje skierowanie na badanie krwi. Bada się poziom antygenu PSA, którego podwyższenie może wiązać się z zapaleniem, rozrostem lub nowotworem prostaty. Badany jest także mocz pacjenta w celu oceny poziomu kreatyniny, gdyż problemy związane z oddawaniem moczu mogą wiązać się również z niewłaściwą pracą nerek. Bardzo ważne w prawidłowej diagnostyce jest badanie USG. W niektórych przypadkach mogą zostać zlecone badania dodatkowe: ocena przepływu moczu, czynności układu moczowego, rezonans, tomografia czy urografia (wykonanie zdjęć rentgenowskich po podaniu kontrastu).

Profilaktyka lepsza niż powikłania

Nie zawsze problemy z oddawaniem moczu muszą oznaczać najgorsze – mówi specjalista Sofimed z KrakowaCzasem to zwykłe, przeciągające się zapalenie pęcherza bądź efekt uboczny działania leków na inną chorobę. Warto jednak jak najszybciej się o tym przekonać, ponieważ odpowiednio wczesne wykrycie zmian pozwala na sprawne zwalczenie problemu. Profilaktyka zdrowotna polega nie tylko na prowadzeniu zdrowego trybu życia, ale również na wczesnym diagnozowaniu nieprawidłowego funkcjonowania poszczególnych organów naszego ciała. Im wcześniej odkryjemy, z jakim schorzeniem się borykamy, tym mniejsze ryzyko powikłań. Mężczyźni często obawiają się wizyt w gabinetach urologa, ponieważ kojarzą to z krępującymi badaniami. Niesłusznie, ponieważ wykwalifikowany specjalista dysponuje wiedzą i doświadczeniem. Wie, jak należy podchodzić do pacjenta, jest całkowicie dyskretny i po prostu wykonuje swoją pracę, która polega na diagnostyce i wyleczeniu pacjenta.

Materiał Partnera