Data: 16 października 2018 Kategoria: Porady medyczne
dezynfekcja

Dezynfektory w usługach medycznych

Przestrzeganie zasad higieny to podstawa pracy w placówkach medycznych. Czystość wyposażenia ma szczególne znaczenie tam, gdzie przebywa wiele osób i istnieje wysokie ryzyko wystąpienia zakażenia. Sprzęt wielokrotnego użytku w obiektach świadczących usługi medyczne powinien być nieskazitelnie czysty i pozbawiony wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów. W tym celu wykorzystuje się dezynfektory. Czym się one charakteryzują?

Dezynfektory – właściwości i działanie

Dezynfekcja ma za zadanie usunięcie z danej powierzchni wszelkich drobnoustrojów, m. in. wirusów, bakterii, grzybów i innych. Jest to szczególnie istotne w przypadku sprzętu wykorzystywanego w placówkach medycznych, który łatwo może ulec zanieczyszczeniu, a w rezultacie stać się źródłem zakażenia. Aby temu zapobiec, stosuje się różne metody czyszczenia sprzętu medycznego, z czego do najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych należą dezynfektory. Łączą one w sobie funkcję myjni i urządzenia do dezynfekcji, kompleksowo czyszcząc sprzęt medyczny i usuwając z niego drobnoustroje. Istnieją różne metody dezynfekcji, przy czym w nowoczesnych myjniach-dezynfektorach, czego przykładem są urządzenia z serii MIELE oferowane przez firmę INMED-Karczewscy, wykorzystywana jest najczęściej dezynfekcja termiczna. Metoda ta polega na zastosowaniu stałej, zachowanej w czasie temperatury wynoszącej 93 ° C. Proces dezynfekcji poprzedzony jest dokładnym myciem sprzętu, dzięki czemu cały cykl czyszczenia i odkażania narzędzi wykonywany jest automatycznie. Ogromną zaletą dezynfektorów jest zatem oszczędność czasu, ale i pieniędzy na środki dezynfekujące. To również większe bezpieczeństwo pacjentów, którzy mają pewność co do higienicznych warunków w gabinecie, jak również pracowników, którzy nie muszą ręcznie czyścić i dezynfekować zabrudzonego sprzętu. Nowoczesne dezynfektory wykonywane są z trwałej i estetycznej stali i mogą być dostępne zarówno w wersji wolnostojącej, jak również do zabudowy podblatowej. Dodatkowym udogodnieniem są akcesoria, takie jak kosze, kasety i inne pojemniki na różne grupy narzędzi, dzięki którym można dostosować układ komory myjącej do indywidualnych potrzeb wynikających ze specyfiki danego gabinetu.

Zastosowanie dezynfektorów

Dezynfektory przydają się wszędzie tam, gdzie świadczone są usługi medyczne. W myjnie tego rodzaju wyposażane są zatem szpitale, przychodnie, kliniki stomatologiczne oraz gabinety specjalistyczne. W zależności od rodzaju wybranego dezynfektora, można w nim czyścić i odkażać następujące rodzaje sprzętu medycznego:

  • Szkło laboratoryjne – np. probówki;
  • Narzędzia chirurgiczne, mikrochirurgiczne, anestezjologiczne;
  • Przyrządy optyczne;
  • Buty operacyjne i wiele innych.

Jak zatem widać, dezynfektory medyczne to urządzenia niezwykle uniwersalne i niezastąpione w gabinetach i innych miejscach, gdzie szczególnie istotne są higieniczne warunki pracy.

Materiał Partnera