Data: 24 kwietnia 2018 Kategoria: Porady medyczne
depresja

Depresja poporodowa. Co robić i jak jej zaradzić?

Narodziny dziecka to wydarzenie kojarzone z poczuciem radości i szczęścia. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona. Pojawienie się nowego członka rodziny stanowi przełom w życiu wielu par – zwłaszcza matek, które były związane z maleństwem nierozerwalnie przez wcześniejsze dziewięć miesięcy. Nic dziwnego, że pozytywnym emocjom nierzadko towarzyszą uczucia zwątpienia i niepokoju, wywoływane hormonami i zagubieniem w nowej sytuacji. Pogorszenia nastroju zazwyczaj przemijają z czasem, choć bywa i tak, że przedłużają się na kolejne tygodnie. Takich sytuacji nie należy lekceważyć – możemy mieć bowiem do czynienia z depresją poporodową, która nie ustąpi samoistnie. Jak radzić sobie ze stanami depresyjnymi po porodzie? Co dokładnie je wywołuje? Zapraszamy do lektury.

Podłoża depresji poporodowej

Pogorszenie nastroju po porodzie stanowi naturalną sytuację. Na kobiece wahania nastrojów wpływa wiele czynników – począwszy od hormonów, przez problemy z zaakceptowaniem własnego ciała, po niepokój związany z nową sytuacją życiową. Pojawienie się dziecka – niezależnie jak dobrze byśmy się na to wydarzenie nie przygotowali – oznacza zerwanie z dotychczasową rutyną życia. Ogrom obowiązków, nieprzespane noce, obawy o zdrowie i bezpieczeństwo malucha czy o sytuację materialną rodziny potrafią odcisnąć piętno na psychice wielu kobiet. Na szczęście, większość wątpliwości z czasem przemija – gospodarka hormonalna stabilizuje się, brzuch ciążowy zanika, a przekonanie o własnych kompetencjach rodzicielskich rośnie. Problemy zaczynają się w przypadku, gdy negatywne uczucia nie ustępują, a zły stan psychiczny matki wpływa na gorsze relacje z dzieckiem – poczucie żalu, złości czy wręcz agresji wobec malucha. To niepokojące zjawiska, świadczące o depresji poporodowej. Reakcja na nie w żadnym razie nie powinna być zbyt radykalna czy gwałtowna.

Jak radzić sobie z depresją poporodową?

Depresja poporodowa to stan psychiczny możliwy do wyleczenia. Ogromną rolę w psychoterapii młodych matek odgrywa wsparcie najbliższych. Zdarza się, że nie dostrzegają oni skali problemu ani jego podłoży, przez co nie służą należytą pomocą – tłumaczy dr n. med. Marta Czarnecka-Iwańczuk, prowadząca prywatny gabinet psychologiczny w Poznaniu.

Często to właśnie konsultacje ze specjalistą okazują się kluczowe. Gabinety psychoterapii oferują pomoc dla kobiet dotkniętych depresją poporodową oraz ich rodzin. Pomagają w zlokalizowaniu podłoża problemu, a w razie potrzeby zalecają dobrane leczenie farmakologiczne. Terapia połączona ze wsparciem, zrozumieniem i miłością otoczenia – przede wszystkim partnera – przynosi pozytywne rezultaty. Wskazane jest uświadamianie kobiety, że mamy do czynienia jedynie z sytuacją przejściową i odciążenie jej w obowiązkach domowych. Niekiedy sprawdza się okresowe ograniczenie kontaktów z rodziną/znajomymi oraz przebywanie wyłącznie z partnerem i dzieckiem. Sytuacja każdej chorej jest nieco inna i wymaga odmiennego podejścia. Dobry psychoterapeuta doradzi, jak poradzić sobie w ciężkich chwilach i odzyskać radość życia, współdzieloną z nowonarodzonym maleństwem.

Materiał Partnera