Data: 22 lipca 2019 Kategoria: Porady medyczne

Czym zajmuje się poradnia proktologiczna?

Proktolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób związanych z odbytnicą, kanałem odbytu i samym odbytem. Problemy dotyczące końcowego odcinka przewodu pokarmowego dla wielu osób są krępujące. Jednak każdego roku tysiące Polaków odczuwa dolegliwości bólowe oraz dyskomfort, które są oznaką m.in. hemoroidów czy stanów zapalnych. Bagatelizowanie objawów nie rozwiąże problemów.

Trudno jest żyć z uczuciem dyskomfortu czy bólu i wypierać ze świadomości podejrzenie choroby. Wiele z tych, które wiążą się z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego, można wyleczyć, jeżeli odwiedzi się proktologa. Eliminacja objawów znacznie poprawia jakość życia oraz samopoczucie chorego.

Kiedy udać się do poradni proktologicznej?

Proktolodzy przyjmują zarówno prywatnie, jak również świadczą usługi w ramach ubezpieczenia NFZ. Do odwiedzenia poradni proktologicznej powinny skłonić Cię:

  • odczuwanie bólu, pieczenia, swędzenia odbytu, również podczas wypróżniania się,
  • nawracające, uporczywe biegunki lub zaparcia,
  • obecność w stolcu krwi lub śluzu,
  • wzdęcia i bóle brzucha,
  • problemy z nietrzymaniem stolca.

Jeżeli z powyższymi dolegliwościami zgłosisz się do lekarza pierwszego kontaktu, prawdopodobnie otrzymasz skierowanie właśnie do proktologa. Rozpoznanie przyczyny bólu czy krwawienia wymaga specjalistycznej konsultacji, a często także zaawansowanych badań z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej rozpoczniesz leczenie i będziesz mógł wrócić do pełni sił, a co najważniejsze odzyskać dobre samopoczucie oraz pewność siebie.

Nie lekceważ objawów

Objawy chorób to sygnały, które wysyła Twój organizm. Z problemami dotyczącymi końcowego odcinka przewodu pokarmowego nie poradzisz sobie bez pomocy proktologa. Na pierwszej wizycie przeprowadzi on wywiad, z którego dowie się, jaka jest skala problemu i na tej podstawie postawi wstępną diagnozę. Niektóre z chorób są dziedziczne, dlatego warto przed konsultacją dowiedzieć się, czy w rodzinie występował problem nowotworów lub wrzodów.

Wstępne badanie wykonywane jest już w gabinecie lekarskim, np. w klinice Endo-Med. Jeżeli na jego podstawie lekarz nie będzie w stanie jednoznacznie określić przyczyny dolegliwości, skieruje Cię na dalszą diagnostykę. W jej ramach wykonuje się rektoskopię oraz anoskopię (z wykorzystaniem wziernika), a także kolonoskopię, USG czy RTG. 

Po analizie wyników badań specjalista uzyska kompleksowe informacje na temat stanu Twojego zdrowia i będzie w stanie wdrożyć właściwe leczenie.

Materiał Partnera